Gelir dağılımı teorisi, politikası ve 1980 sonrası Türkiye'de gelir dağılımının sonuçlarına ilişkin mukayeseli statik bir analiz
The Theory and policy of income distribution and a comparative static analysis upon the results of income distribution in Turkey after 1980
  1. Tez No: 135402
  2. Yazar: TİMUÇİN ZÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
oz Türkiye 1980 sonrası dönemde dünyada esen neo-liberal politikalar nedeniyle IMF tarafından hazırlanan ve yapısal uyum adı verilen programlan uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada sözkonusu yapısal uyum programlarının hangi güdülerle tercih edildiği, gelir dağılımı politikalarım nasıl etkilediği ve dolayısıyla sosyal kesimler itibariyle gelir dağılımının hangi yönde değiştiği, 80 öncesi dönemle karşılaştırılmalı olarak incelenmiş ve farklı iktisadi düşünce sistemleri çerçevesinde sermaye birikim rejimlerinin gelir dağılımı üzerindeki etkisi konu edilmiştir. Bu amaçla; gelir dağılımı göstergelerinin 80 öncesi ve sonrası dönemdeki değişimi ile istihdam, büyüme ve sermaye birikimi üzerine etkisi ele alınarak, gelir dağılımı politikalarının sözkonusu göstergelerde ne denli etkili olduğu incelenmiştir. Yine aynı perspektifte bölüşüm ilişkileri üzerinde durulmuştur. İncelemeler sonunda Türkiye'de gelir eşitsizliğinin ücretli-maaşlı, küçük üretici ve emekliler aleyhine, sektörel anlamda tarım kesimi aleyhine bozulduğu görülmüştür. Sermaye gelirleri bakımından da rant ve faiz lehine bir değişim olduğu tesbit edilmiştir. Bu sonuçlara ülkenin sosyo-ekonomik yapışım dikkate alan analizlerden ve bu amaçla yayınlanan ilgili endeks ve raporlardan ulaşılmıştır. Ancak gelir dağılımı ile ilgili çalışmaların yetersiz olduğu belirtilmelidir. Gelir dağılımındaki bozukluğun temel sebepleri; sermayenin üretken olmayan alanlara kayması, mali plasmanların spekülatif biçimde gerçekleşmesi, eğitim kaynaklarının daraltılması, servetin bireyler arasında eşit olmayan dağılımı ve eksik rekabet piyasa şartlan nedeniyle fırmalann fıyatlan belirleyebilmesi biçimde tespit edilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to neo-liberal politics current all over the world in the period of post 1980s, Turkey has begun to implement the so-called“structural adjustment”programme prepared by the IMF. In this thesis, the impetus that leads Turkey to adopt these structural adjustment programmes, the effects of the programmes on the income distribution policies and thereby changing direction of income distribution among social groups, and the implications of capital accumulation polities on income distribution within the context of different economic thought systems are the issues that have been examined by comparing the pre 1980 period. Within these objectives, by taking into consideration of the changes on income distribution indicators before and after 1980 and their involvements upon employment, economic growth and income accumulation, the impact of income distribution policies on income distribution indicators are evaluated. As a result of above mentioned examinations, it has been concluded that income distribution scheme in Turkey has been distorted against the salaried class, retired population and small manufacturers and in sectoral terms against agricultural sector. In terms of capital gain, a change has been determined in favor of rent and interest gains. These results have been attained from the careful analysis of socio-economic structure of Turkey and related indices and reports. However, it should be estimated that the studies concerning income distribution have been insufficient so far. The main reasons of distortion of income distribution have been determined as the shifting of the capital towards non-productive investments, reduction in educational resources, inequal distribution of wealth among individuals and firms' determining prices under imperfect market conditions. IV