Türkiye'de grev ve lokavt sınırlamaları: Erteleme ve mevzuatın uluslararası normlara uyumu
Restrictions on strike and lock-out in Turkey postponement and compatibility with international norms
- Tez No: 135403
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz Türkiye'de grev ve lokavta getirilen sınırlamalar, erteleme ve sonuçlan konusunda yapılan bu yüksek lisans tezinin amacı, girmeyi hedeflediğimiz Avrupa Birliği ve Uluslararası Çalışma Örgütü standartlarına uyumlu, ülke şartları ile örtüşen, yeni bir erteleme yasası yapılmasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla; temel kavramlar ve getirilen sınırlamalar ile erteleme uygulamaları, tarihi süreç içerisinde araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar derinlemesine tahlil edilmiştir. Ülkedeki tüm kesimlerin bu konudaki ortak uzlaşma noktalarının tespitine çalışılmıştır. Sonuç olarak, çağdaş standartlara uyumlu ve ülke şartlarına uygun alternatif bir çalışma, ilgili tüm kesimlerin bilgi ve istifadesine takdim edilmiştir. ABSTRACT In this thesis, the subject of strike, lockout and their restrictions and delay and their results in Turkey are studied. The main goal of this thesis is to contribute to the new law which is needed for adaptivity of the standarts of European Union (EU) and International Labor Organization (ILO) and for creating the new delay laws which is suitable for the nation. Basic concepts and the restrictions that are needed and the delay applications them are cronologically investigated for the above mentioned main goal. The results are eveluated in detail. It is tried by this work to find a consensus and an agreeable points for all people living in Turkey. Finally, an alternative draft of new law which is suitable to the contemperary age is introduced to them. IV
Özet (Çeviri)