Spor ayakkabı ürünlerinde marka bağlılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencileri üzerinde bir pilot araştırma
Brand loyalty in sports shoes and a study on students of school of bussiness administration of İstanbul University
- Tez No: 135419
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAFAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz Rekabet ortamının hızla arttığı günümüzde işletmelerin iyi bir rekabet gücüne sahip olabilmeleri için tüketicilerini iyi tanımaları gerekmektedir. Özellikle markalı ürünleri satmakta yoğunlaşan işletmelerin bütün pazarın bölümlerini iyi tanımaları ve bunlar arasında marka bağlılığı olan tüketici grup veya gruplarını belirlemeleri ve tanımaları gerekir. Çünkü marka bağlılığı işletmelerin karlılığım arttırabilen önemli faydalar sağlamaktadır. Spor ayakkabı sektörü günümüzde hızlı gelişen ve rekabetin yoğun olduğu sektörlerden biridir. Çalışmamızda, bu sektörde faaliyet gösteren ve özellikle hedef pazarı genç tüketiciler olan işletmelere ve araştırmacılara faydalı olacaktır düşüncesinden hareketle üniversiteli gençler arasında spor ayakkabıda marka bağlılığı olan ve olmayanları yakından tanımaya çalıştık. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencilerine yapılan anket ile marka bağlılığı olan ve olmayanlar iki gruba ayrılmış ve verdikleri cevaplar arasında anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığı araştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İt becomes necessary for corporations to get to know their consumers well in this day where competitiveness keeps escalating at steady rate. Especially corporations concentrating on marketing brand products would have to get to know all segments of the market, spot those consumer groups who are loyal to brand use and get to know them well in terms of behavior. Because, brand loyalty can provide means to achieve profitability to involving corporations. Sports shoes sector is among those that are subject to speedy development as well as competition. Considering young consumers would be more on the brand loyalty side for this sector in particular, we thought it would be beneficial to check into the matter and take a closer look at the university-going youth as target mass and get to know those who brand-loyal and who are not, thinking data acquired would be further beneficial to manufacturers and researchers whose target mass is young people. Conducting an essay over attendees to school of Bussiness Administration of University of Istanbul we divided respondents into two groups ; brand-loyal and non- loyal, compared results and evaluated the results.