Elektronik ticaret ve uygulamaları
Electronic commerce and applications
  1. Tez No: 135420
  2. Yazar: SERHAT ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak, günümüzde işletmeler ticari faaliyetlerini elektronik ortamda gerçekleştirmeye başlamış ve tüketicilerine en uygun, en hızlı şartlarda sunum yapabilecekleri sistemleri geliştirmişlerdir. E-ticaret olarak adlandırılan, firmaların elektronik ortamda birbirleri ile yada son kullanıcılar ile yaptıkları ve sonunda ticari bir sonuç doğan işlemler için, internet en uygun altyapıyı sağlamaktadır. İnternetin interaktif yapısı geleneksel pazarlamanın durağan yapısının aksine dinamik bir çalışma ortamı oluşturmakta ve işletmelere pazarlama bütçesi ve zaman gibi, müşterilere ise kontrol edilebilir satın alma, sınırsız zaman gibi avantajları sağlamaktadır. Bu avantajlarının yanında bilginin yayılması ve çalınmasında denetim eksikliği gibi çeşitli dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Araştırmada konuyla ilgili yayınlanmış çalışmaların analizi ve gözlem gibi veri toplama teknikleri kullanıllarak e-ticaretin çeşitli alanlarda uygulanabilirliği örnekler verilerek incelenmiş ve karşılaşılan güvenlik sorunları nedeniyle Türkiye de gelişememesi üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak Türkiyede standart tüketici kitlesi ve çeşitli hukuki nedenlerden dolayı internette ticaretin yakın gelecekte büyük bir şansı görünmemektedir. Bununla birlikte e-ticaretin önündeki en büyük engel olarak görülen güvenlik sorunun asılmasıyla yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak Türk insanının da bundan etkilenmesi ve ticari yaşamlarını internete yansıtmaları kaçınılmaz olacaktır. ABSTRACT As as result of new developments in the technology world most of the firms uses electronical enviroment in their activities. That makes possible to reach the consumer faster, and the internet,in other saying, e-business realizes to link firms or last customers and firms together in electronical enviroment. On the contrary stable form of the traditional marketing, interactivity of internet prepares dynamical working environment. It is an advantage for firms like marketing budget and time or for customers like choosing product detailed and limitless time. But it is a vulnerable point that transferring personal information can be stolen by third party for that reason internet comes with a security problem. In this research detailed analyzing of previous journals and papers about e- business the application areas of e-business in different areas is evaluated with examples. Also security problems and the reflection of these problems in growing of Turkey's e-business is mentioned. As a result because of the standard customers in Turkey and the law structure of Turkey e-business has no big change in Turkey. However it is a fact that Turkish people will be affected by overcoming security problems and their business life will turn to e-business.
Özet (Çeviri)