Uluslararası ceza mahkemelerinin gelişimi paralelinde 1998 Roma statüsü ve Türk Ceza Hukuku
The International criminal court and its statute in the light of the developments of international criminal courts and the Turkish Criminal Law
- Tez No: 135431
- Danışmanlar: PROF. DR. A. METE TUNCOKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
IV ÖZET ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNİN GELİŞİMİ VE TÜRK CEZA HUKUKU IŞIĞINDA ULUSLARARASI CEZA DİVANI VE STATÜSÜ ÇINAR, M.Fatih Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr.A.Mete TUNCOKU March 2003, 192 sayfa Bu tezin amacı, savaş suçlularını yargılamak için kurulan ilk sürekli Uluslararası Ceza Divanının (UCD) kurucu belgesi olan 1998 Roma Statüsünü, daha önce kurulmuş olan uluslararası ceza mahkemelerinin ve Türk Ceza hukukunun, kural ve ilkeleri temelinde incelemektir. Bu temelden hareketle ilk olarak uluslararası ceza hukukunun tarihsel ve hukuki alt yapısı ile yirminci yüzyılda kaydettiği gelişmelere değinilmiştir. İkinci olarak, ad hoc uluslararası ceza mahkemeleri olan Nuremberg, Tokyo, Eski Yugoslavya ve Ruanda emsallerinin tarihsel ve hukuki kuruluş temelleri tartışılmıştır. Takip eden aşamada konu bakımından, kişi bakımından, yer bakımından ve zaman bakımından yargı yetkisi kavramlarım kapsayan, ulusal ve uluslararası ceza yargı yetkisinin ilkesel temellerinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Yargı yetkisi kavramının teorik boyuttan irdelendikten sonra, Divanın konu bakımından, zaman bakımından, kişi bakımından ve yer bakımından yargı yetkisi içeren hükümleri Türk ceza hukununun ışığı altmda tahlil edilmektedir. Çalışma, Divanın kuruluşu, yargılama öncesi faaliyetleri, yargılama yöntemleri ve yargılama sonrası işlemlerinin irdelenmesi ile tamamlanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde Türkiye'nin genel konjonktürü ve UCD'ye bakış açısı konusunda bir yorum getirilmeye çalışılmıştır. En son olarak ekler bölümünde Statünün Türkçe tercümesi ve katılımcı devletlerin güncel imza onay durumu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE INTERNATIONAL CRIMINAL COURT AND ITS STATUTE IN THE LIGHT OF THE DEVELOPMENTS OF INTERNATIONAL CRIMINAL COURTS AND THE TURKISH CRIMINAL LAW ÇINAR, M.Fatih M.S., Department of Public Administrations Supervisor: Prof. Dr.A.Mete TUNCOKU March 2003, 192 pages The present thesis is set to evaluate the 1998 Rome Statute of the International Criminal Court (ICC), which is the first permanent international body to prosecute war criminals, on the basis of the rules and the principles which flow from both the statutes of the previous international criminal courts and the Turkish Criminal Code. Derived by this fundamental aim, the thesis deals, first of all, with the historical and legal background of the international criminal law and the related developments and improvements in the twentieth century. Secondly, it explores the historical and legal bases for the establishment of the Nuremberg and Tokyo Military Tribunals and the Tribunals for the Former Yugoslavia and Rwanda which are all ad hoc international criminal tribunals. The thesis then undertakes to examine the principles of the national and international criminal jurisdiction which are related to subject-matter, personal, territorial and temporal aspects. Based on the review of these jurisdictional matters, the following section involves comments on jurisdictional aspects of the ICC. In the last section, the thesis takes on another significant aspect of the ICC, which concerns the procedural matters. The organization of the Court, and pre-trail, trail and post-trail proceedings are all considered in this context. In the concluding section, Turkey's position in relation to the ICC is also evaluated. Translation of the ICC's Statute into Turkish and the most recent list of participants have also been made available in this present thesis.