Orta Çağ'da Urfa (kuruluşundan İslam hakimiyetine kadar)
- Tez No: 135448
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
OZET/ ABSTRACT Urfa, Selevkoslar tarafindan M.Ö. 302 yılında kurulmuştur. Askerî ve ticarî açıdan son derece stratejik bir noktada kurulan Urfa, Roma hakimiyetine girince bölgenin en önemli koloni merkezlerinden biri olmuştur. Şehir, IV. yüzyıldan itibaren Doğu Hristiyanlığmın da misyon merkezi haline gelmiştir. Stratejik konumu nedeniyle, Ortaçağın bölgedeki en önemli askerî, ticarî ve dinî merkezidir. O dönemden günümüze intikal eden sivil ve dinî mimarî eserleri, şehrin bu konumdaki öneminin en belirgin delilleridir. ABSTRACT Urfa was established by Selevkos1 B.C. 302. The city, which was established on a place that is very strategic as a military and trade centre became the most important colony centre of the region during the Roman rule. The city also became a religious centre for the Eastern Chirstianity of the IV. century. Beacuse of its strategical pasition, it was the most important military and religious centre of the region in the middle Age. ît was also an important trade centre of that era. This can be also understood from the civil and religious buildings of that era.
Özet (Çeviri)