İnci mecmuasının tahlili indeksi
The analysis index of İnci periodical
- Tez No: 135449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HADİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak hazırladığımız İnci Mecmuasının (1919-1923) Tahlilî İndeksi adlı çalışma, Giriş, İndeksler, Örnek Metinler ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Edebiyat araştırmalarında dergiler, aslî kaynaklardandır. Monografi, dönem ve türler üzerindeki çalışmalarda dergilerin taranması gerekmektedir, özellikle 1928'den önce neşredilmiş Osmanlı Türkçe'si ile çıkan dergilerin araştırılması, incelenmesi, indekslerinin çıkarılması bu anlamda, son derece önemlidir. İnci mecmuası, günümüzde de önemini koruyan kadın ve kadın sorunları merkezli bir dergi olmakla beraber, ilk birkaç sayıdan itibaren aynı zamanda bir edebiyat dergisi hüviyetindedir. Yaptığımız bu çalışmada İnci ve onun devamı mahiyetindeki Yeni İnci'nin 39 sayısı taranmış, dergideki bütün yazılar, resimler, fotoğraflar, ilanlar ve reklamlar tespit edildikten sonra bütün bunlar, yazar adı, konu ve türlerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın başındaki Giriş bölümünde derginin tanıtımı ve incelenmesi yapılmıştır. İndekslerden sonra dergiyi yansıtabilecek miktarda 40 tane yazı, örnek metin olarak verilmiştir. Bu çalışmanın edebiyat araştırmalarına bir katkı sağlayacağı ve kaynaklık edeceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study on the analysis index of İnci periodical (1919-1923) is prepared as a master thesis that is composed of an introduction, indexes, sample texts and a bibliography. Periodicals are basic bibliographies at literature researches. Periodicals should be scanned when studying on monograpies, periods and types. Especially, it is very important to search, to study and to find out the indexes of periodicals that was published in Ottoman Turkish before 1928. Although taking women and their problems as center, after a few pages İnci Periodical also has characteristics of a literature periodical. In this study, 39 series of İnci and another periodical called Yeni İnci (that is considered as a continuity of İnci) are scanned. All the written texts, photograpies, pictures, advertisements, announcements are figured out and then all these are classified according to their writer name, topic and types. At the Introduction, the periodical's presentation and research is written. After the indexes 40 text is given as sample texts in order to reflect the periodical. We believe that this study will be a contribution and a source to literary studies.