Küreselleşme sürecinde doğrudan sermaye yatırımlarının Türk turizm yatırımlarına etkisi
The Impact of direct foreign investment on the Turkish tourism in the globalisation process
  1. Tez No: 135481
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET Son yıllarda sıkça karşımıza bir olgu olarak çıkan“küreselleşme”; ülke ekonomilerinin dünya ekonomisiyle entegre olmasını, ülkeler arasında coğrafık sınırların ortadan kalkması ve dünyanın tek bir pazarda bütünleşmesini ifade etmektedir. Küreselleşme sürecinde, mal, hizmet, üretim faktörleri, sosyal, teknolojik, kültürel ve hukuki değerler dünya genelinde hızlı bir biçimde yayılmaktadır. Bu süreçte dünya çapındaki çok uluslu firmalar aracılığıyla doğrudan sermaye hareketleri de uluslarasılılaşmaktadır. Son yıllarda etkisini hızla gösteren küreselleşme olgusu sermaye hareketlerinin etki, biçim ve sürecini ciddi bir şekilde değiştirmiştir. Bu çalışmamızda küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gelişimi ve yabancı sermaye yatınmlannm genel olarak Türkiye ekonomisini ve özel olarak da turizm sektörü açısından oynadığı rol irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization as a phenomenon means the integration of the economies of the countries with world economics, the abolition of geographic boundaries among countries and the integration of the world in a single market. In the globalization process goods, services, production factors, social, technological, cultural and legal values spread worldwide. In this process direct capital movements through multinational firms become internationalized. In recent years, globalization phenomenon which has been very effective, has changed the impact, the type and process of the capital flows seriously. In this study, the development of direct foreign capital investments in the globalization process and the role of foreign capital investments in the Turkish economy in general and in the tourism industry in particular has been investigated.