Örgütlerde çatışma ve çatışmaların çözümlenmesinde takım uygulamalarından yararlanma: Konaklama işletmelerine yönelik bir model önerisi
Conflict in organisations and benefiting form team applications in resolving conflicts: A modal propasal for accommodation establishments
- Tez No: 135480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Ill ÖZET Konaklama işletmelerinde yaşanan örgütsel çatışma, işgörenlerin birlikte çalışmalarından kaynaklanan ve örgütün olağan etkinliklerinin durmasına ve/veya bozulmasına yol açan sorunlar anlamına gelmektedir. İşgörenlerin aralarındaki çeşitli farklılıklar ve uyuşmazlıklar ile bazı örgütsel engeller ve sorunlar, örgütsel çatışmaların nedenleri arasındadır. Bu çatışmaların belli bir düzeyde olması, konaklama işletmelerine olumlu sonuçlar getirirken, yüksek çatışma düzeyi ise olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Önemli olan, örgütlerde yaşanan çatışmaların en iyi şekilde yönetilmesi ve böylece örgütlerin istediği sonucu alabilmeleridir. Konaklama işletmelerinde yaşanan çatışmaların çözümünde başvurulabilecek yollardan biri de, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan takım çalışmalarıdır. Buradan hareketle, işgörenlerin aynı amaç için birlik içinde ve birbirlerine karşı sorumlu bir şekilde çalışmaları, yani takım olmaları, çatışmaları gidermede etkili bir seçenektir. Bu çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde yaşanan veya yaşanabilecek olan çatışma nedenlerinin takım çalışmaları sayesinde nasıl ortadan kaldırılabileceğine ya da nasıl olumlu yönlendirilebileceğine ilişkin bir model sunmaktır. Çalışmada, konaklama işletmelerinde örgütsel çatışmaların ve takım uygulamalarının değerlendirildiği bir saha araştırmasının bulgularından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Organizational conflict happening in lodging companies implies the problems causing usual activities of organization to stoç or deteriorate and the questions arising from the employees' working together. Various differences, disputes, certain organizational obstacles and problems among the employees can be considered the reasons of organizational conflicts. While these conflicts at a certain level brings in positive results to lodging companies, high conflict level causes negative results. The thing important is that conflict happening in organizations be managed very well so that companies could get the result they want. One of the ways to which would be applied in solving of the conflicts in lodging companies is the teamwork which has been in use widely today. On this context employees' working in co-operation for the same purpose feeling their responsibility for each other, that is, being team is an effective alternative to settle the conflicts. The aim of this study is to render a model regarding how to settle or how to be positively directed the reasons of conflicts happening and likely to happen through the teamwork in lodging companies. This study has been realized by means of the findings of an area research in which organizational conflicts and teamwork in lodging companies are evaluated.