Küreselleşme sürecinde telekom sektöründeki doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Türk Telekom örneği
Foreign direct investments in telecommunications sector during globalization process and Turk Telekom case
- Tez No: 254064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma küreselleşme süreci içerisinde ve ulus-devletlerin etkinliğinin azaldığı bir ortamda Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları'nı telekomünikasyon sektörü özelinde incelemektedir. Ev sahibi ülkeler açısından bu tip yatırımların getiri ve götürüleri küresel bazı örneklerle birlikte değerlendirilmektedir. Son bölümde ise ülkemizin yakın tarihinden bir örnek olarak Türk Telekom A.Ş.'nin özelleştirilmesi sonrasındaki performans parametreleri ve pazardaki gelişmeler analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Foreign Direct Investments specifically for telecom sector in the context of globalization and weakening nation states. The advantages and disadvantages of that kind of investments are evaluated from host countries perspective using some global practices. In the last chapter a recent case from our country, Turk Telekom A.S. privatization is analyzed and post privatization changes in company performance parameters and telecom market are evaluated.