Resmi ihracat kredi sigortası: Türk-Eximbank örneği ve karşılaştırılması
Official export credit insurance: The case of Türk-Eximbank and comparison
  1. Tez No: 135484
  2. Yazar: SEFER UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET İhracatı arttırmak için verilen nakdi teşviklerin yerini günümüzde gayri-nakdi teşvikler almıştır. Bu teşvikler, GATT kurallarına uygun ve uluslararası rekabeti bozmayacak şekilde verilmektedir. İhracat kredi sigortası programı ise, ihracatçıları ticari ve politik risklere karşı koruma altına alan bir sistemdir. Bu nedenle, ihracat kredi sigortası, ihracatçılara fmansal açıdan güvenlik sağlamakta ve bu güvence ile birlikte ihracatçıların yeni piyasalara girme gücünün artacağı beklenmektedir. Böylece dolaylı da olsa ihracat artışı sağlanabilmekte ve ihracat teşvik edilmiş olmaktadır. Kısaca; tez ihracat kredi sigorta hizmetinin ihracattaki etkilerini ve bu hizmeti veren Türk-Eximbank'm uygulamalarını konu edinmektedir. Ardından, ABD ve Güney Kore ihracat kredi ve sigorta uygulamaları kısaca analiz edilmiş ve Türk- Eximbank uygulamaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, non-cash export promotions replaced cash promotions that are given to increase export. These promotions are given in accordance with the GATT standards in order to protect to international competition. Export credit insurance is a mechanism to protect exporters against commercial and political risks. In this way, export credit insurance offers financial security for exporters. That is expected to enhance exporter's ability to enter new markets. As a result, export credit insurance contributes to promotion of exports and plays an indirect and positive role in export growth. Shortly, this study investigates the potential effects of export credit insurance on Turkish exports. The role of Turk-Eximbank in this process is also investigated. Besides, US and South Korean export credit and insurance systems are analyzed and their applications are compared with the Turk-Eximbank.