Synthesis of electronically tunable sinusoidal oscillators and filters
Elektronik olarak ayarlanabilen sinüzoidal osilatör ve filtre sentezi
  1. Tez No: 135543
  2. Yazar: HASAN ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ elektronik olarak ayarlanabilen sinüzoidal osilatör ve filtre sentezi HASAN ÇİÇEKLİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK -ELEKTRONİK ANABİLİMDALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Murat AKSOY Yıl: 2003, Sayfa: 75 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Murat AKSOY Doç. Dr. Hamide KAVAK Yrd. Doç. Dr. Sami ARICA Sinüzoidal osilatörler haberleşme sistemlerinde, enstrürnentasyonda, ölçme vb. uygulamalarda yaygın olarak kullamlmaktadır. Bu çalışmada elektronik olarak ayarlanabilen sinüzoidal osilatör ve filtreler değişik yapıdaki aktif devre elemanları kullanılarak gerçekleştirilecektir. Çalışma sentez,uygulamalar ve PSpice ile analiz kısımlarından oluşacaktır. İlk olarak temel filtre fonksiyonlarına değinildikten sonra filtre ve sinüzoidal osilatör gerçekleştirilmesinde yaygm olarak kullamlan topolojiler incelenecek ve topolojilerde kullanılan yeni aktif yapı blokları tanıtılacaktır. Daha sonra, aktif yapı blokları olarak OPAMP, OTA ve akım taşıyıcı içeren sinüzoidal osilatör ve filtre devrelerinin analizi yapılacaktır. İncelenen devrelerde ayarlanabilirlik konusu ele alınacak ve bu devreler PSpice programı ile simüle edilecektir. Son aşamada değişik topolojilerle elde edilen sinüzoidal osilatör ve filtre devrelerinin ve simülasyon sonuçlarının değerlendirmesi ve performans analizi yapılacaktır. Elde edilecek sonuçlar amaca yönelik devre topolojisi seçimine olanak sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Filtre, Sinüzoidal Osilatör. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THESIS SYNTHESIS OF ELECTRONICALLY TUNABLE SINUSOIDAL OSCILLATORS AND FILTERS HASAN ÇİÇEKLİ DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist.Prof. Dr. Murat AKSOY Year : 2003, Pages: 75 Jury : Assist. Prof. Dr. Murat AKSOY Assoc. Prof. Dr. Hamide KAVAK Assist. Prof. Dr. Sami ARICA Sinusoidal oscillators are commonly used in communication systems, instrumentation, measurement, etc. applications. In this master thesis sinusoidal oscillators and filters will be realized by using different type active circuit building blocks. The study will be consist of both synthesis, applications and simulation by PSpice. Firstly filter functions will be examined, after that the realization of filters and sinusoidal oscillators will be performed by using the most common topologies employing active building blocks. In realization of sinusoidal oscillator and filter circuits OP AMP, OTA and current conveyors will be used as the main circuit building blocks. Tunability of filters and sinusoidal oscillators will be discussed and simulation of the circuits will be done by using PSpice. With this study, the characteristics and performance of the presented circuit topologies and simulation results will be evaluated and comparised. This results will make it possible to choice the optimum circuit topology on a requested purpose. Key words : Filter, Sinusoidal Oscillator.