İstanbul'da hava kirliliği üzerine bir araştırma (1988-1989)
- Tez No: 13567
- Danışmanlar: PROF.DR. ENİS ÖKSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET120 Bu çalışmadaki amacımız, her geçen gün giderek artış gösteren ve çevre sorunları içinde en önemlisi haline gelen hava kirliliğinin İstanbul'daki durumunu ortaya koyarak ve alınması gereken önlemlerle yapılacak temiz hava planlarına ışık tutmaktır. Kuşkusuz yeni disiplinlerin ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerden biri, duyulan gereksinimin akılcı yollardan çözümlenmesi için gereken önlemlerdir. Belirtilen bu gereksinimin son onbeş ya da yirmi yıl içinde ortaya çıkan koşulların insan ile onu şekillendiren öteki unsurlar arasındaki dengenin bozulması olgusu oluşturmaktadır. Adına genellikle çevre denilen ve insanı şekillendirdiği bilinen bu unsurlar, kaynakların yanlış kullanımından ötürü var olan dengeyi sarsmakta ve bundan özellikle insanlar ve öteki canlılar zarar görmektedir. 1988 - 1989 yıllarında Şişli, Aksaray, Zeytinburnu, Kartal ve Fikirtepe bölgelerimizde yapılan ölçümlerde yöntemlerimiz, World Health Organization, Genova - 1976“Selected Methods of Measuring Air Pollutans”den seçilmiştir. İstanbul'un beş bölgesinde 1988 - 1989 yıllarında yapılan ölçümlerde kükürtdioksit (SO2) kirliliği en yüksek olarak 558 mik rogram/m3 olarak 1989 yılı Aralık ayında Aksaray bölgesinde, en düşük olarak ta 1989 yılı Ağustos ayında Zeytinburnu bölgesinde 58 mikrogram/m3 bulunmuştur. Asılı Partiküler Madde (APM) kirliliği ise en yüksek olarak 1989 yılı Kasım ayında Şişli ilçesinde 250 mik rogram/m3, en düşük olarak ta 1989 Ağustos ayında Kartal ilçesinde ¦a 31 mikrogram/m değerinde bulunmuştur. Biz bu tezde son zamanlarda büyük boyutlara varan İstanbul hava kirliliğinin beş bölgede 1988 - 1989 yılları kükürt dioksit (SO2) ve asılı partiküler madde (APM) ölçüm sonuçlarını değerlendirmeye çalıştık.121 İki yıllık ölçümlerin değerlendirilmesinde kirlilik tablosunun 1988 yılına göre 1989 yılında daha da artmış olduğu açıkça ortaya konulmuştur. Bazı ölçümlerdeki bulunan yüksek değerler hava kirliliğini önleyici tedbirlerin gün geçirilmeden uygulamaya konulması ve temiz hava planlarının yapılması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
122 -SUMMARY- In this study we aimed to show the position of the in environment in Istanbul. The pollution is increasing day by day and it became the most important problem in environmental ones. We also aimed to be a guide to the precoutions for the clean air plans. Centainly, one of the causes that we have new diciplines is, the precautions for solving the problem in the most rational way. The need we mentioned above is constituted by the conditions which are formed in the last fifteen or twenty years and which ruin the balance between men and the other conditions which shape men. We call it environment and it is known that these elements shape men and be cause we use the resources wrongly, they change the balance and this gives hom to all living things & especially to men. We use the same methods as world Heath Organization, Genova 1976 from the“Selected Methods of Measuring Air Pollution”in the measurements that we made in 1988 - 1989 at Şişli, Aksaray, Zeytin- burnu, Kartal & Fikirtepe. We made the measurements in five regions in 1988, 1989. We found the highest rate of sulphurdiokside (SO2) pollution co 558 micrograms/m3 at Aksaray in August 1989. We found the lowest rate at Zeytinburnu co 58 micrograms/m3 in August 1989. We found the highest rate of suspended particular matter (SPM) pollution at Şişli as 250 microgram/m3 in November 1989 and the lowest rate at Kartal as 31 micrograms/m3 in August 1989.123 In this thesis we have tried to consider the results of the measurements that we made in five districts in 1988-1989 about the sulphurdiokside (SO2) & suspended particular matter which are the causes of air pollution in Istanbul. When we look at the results of the measurements that we have made in two years period, we see that in 1989 the rate of pollution is higher than in 1988. The high results that we have found in our measurements show us that we have to put in some new precautions to prevent our environment from the air pollution and we have to make some plans for clean air.