Köpük model uygulamasında proses değişkenlerinin etkisi
The Effects of process parameters on full molding applications
- Tez No: 13566
- Danışmanlar: PROF.DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
KÖPÜK MODEL UYGULAMASINDA PROSES DE?İŞKENLERİNİN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Derde SOLAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 ÖZ Köpük model kalıpçılığı dünyada yaygın olarak uygulanmakla birlikte ülkemizde henüz yeni bir yön tem sayılmamaktadır. Bu yöntemle kalıplamada yüzeyi refrakter bir malzeme ile kaplanılan köpük modeller bağlayıcısız kum içerisine gömülerek vibrasyon yo lu ile sıkıştırılmaktadır. Sıvı metalin köpüğün ye rini alması ile döküm parça elde edilmektedir. Bu çalışmada, köpük yüzey kaplama malzemesi olarak yurdumuzda yaygın olarak bulunan kromit kul lanıldı. Kaplama kalınlığını etkileyen faktörlerden? kaplama bileşimi, kaplama süresi ve değişik kalınlık taki kaplamaların gaz geçirgenliği incelendi. Vibras yon süresinin döküm kumundaki sıkışmaya etkisi belir lendi. Değişik kalınlıktaki kaplama kalınlığının alü minyum döküm yüzey kalitesine etkisi incelendi II
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF PROCESS PARAMETERS ON FULL MOLDING APPLICATIONS (M.Sc. Thesis) Derde SOLAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1991 ABSTRACT Although the usa of full mould process is very wide in the world and it is a new method in our country. In this method, foam pattern whose surfaces were coated with a refractory material, are immersed in silica sand and vibrated. Casting can be obtained by pouring liquid metal into the mould which was ;; made by full mould process; In this study, chromite was used as a coding material which is present in Turkey at large quantities. The factors effecting the coating thickness which are coating period, coating composition and coating permeability were examined. The effect of vibration period on full moulding process was determined. The effect of difrent coating thickness and vibration period on cast aluminium surface quality were examined. Ill