Yapı sisteminde açıklıkların değişmesi durumunda düşeyde perdeli sistemde düzensizliğin araştırılması
- Tez No: 135795
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ MERTOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ill ÖZET Tez çalışmamızda; düzlem ve uzay sistemlerde perdenin iki ucundan kolona oturması ve açıklıkların değişmesi halinde oluşan yapı düzensizliğini inceleyebilmek ve karşılaştırmalarda bulunabilmek amacıyla 6 katlı, orta açıklıkları 3 m. - 3,5m. - 4m. -4,5m. olan model perdeli çerçeveler oluşturulmuştur. Bu sistemlerden orta açıklıktaki perdeyi zemin katta iki ucundan kolona oturtmak suretiyle B3 türü düzensizlik oluşturularak yeni bir sistem daha meydana getirilmiştir. Böylece hem düzlem hem de uzay sistemde 8 adet perdeli çerçeve sistemi incelenmiştir. Bu sistemleri oluşturan kolon ve kirişlere ön boyutlama yapılarak düşey ve yatay yükler altında çerçeve sistemler, a) 1.4G+I.6Q b) Eşdeğer Deprem Yükü c) Dinamik Çözümler, Sonlu Elemanlar Metodu ile statik ve dinamik olarak elde edilmiştir. Elde edilen bu çözümler ışığında sistemlerde gerekli kıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalar ve çözümler, grafikler, çizelgeler, şekiller halinde ekte sunularak“Düşey Elemanların Süreksizlikleri”incelenmiş ve sonuçlar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Süreksizlik, Statik, Dinamik, Düzlem Uzay, Perde
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it made frames with shear wall of model which have 3m.-3.5m.-4m.- 4.5m. distances in 6 storey to obsorve and compare the irregular of structure in case of shear wall fit on from its points to the column and change distances in plane system and space system. By placing interval distant shear wall from these systems, on ground floor from its two points to column in B3 typed irregularity and occured another new system. In this way, it studied eight frame systems with shear wall in both plane system and space system. Frame systems in horizontal and vertical loads which by first dimension has made to columns, shear wall and beams that from this system, a) 1.4G+1.6Q b) Earthqake loads c) Dynamics Solitions were found statis and dynamics by finite elements method programmes. In accordance with these solutions, required comparisons have been made in the systems. Discontinuity of perperndicular elements have been researched and prsented results with comparisons and solutions made as diagrams, tables and figures have been attached enclosure. KEYWORDS: Discontiunity, Static, Dynamic, Plane, Space,Shear wall