Yer altı ve havai enerji nakil hatları çevresindeki elektromanyetik alanların hesaplanması
Computation of electromagnetic field strength around power lines and underground cable transmission lines
  1. Tez No: 135805
  2. Yazar: AHMET FARUK TOKGÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
11 ÖZET Yüksek gerilim hatları ve güç santralleri gibi yüksek akım ve yüksek gerilim ile çalışan elektrik güç sistemleri çevresindeki ortamlarda, yüksek elektromanyetik alanlar söz konusudur. Bu çalışmada yer üstü ve yer altı enerji nakil hatları çevresindeki elektrik alan ve manyetik alan değerlerinin ön kestirimi üzerine çalışılmıştır. Yer üstü enerji nakil hatlarında yatay ve düşey düzlemde herhangi bir noktada meydana gelen elektrik alan ve potansiyel değerleri yük benzetim yöntemi kullanılarak formülize edilmiş ve bu formüller kullanılarak bu hesaplan yapabilen bir yazılım gerçekleştirilmiştir. Yazılımda kullanıcın birçok parametreyi değiştirmesine izin verilerek büyük bir esneklik sağlanmıştır. Ayrıca yazılım kullanıcı arayüzü tasarımıyla desteklenmiştir. Yer altı enerji nakil hatlarında çeşitli kablo tipleri ve bu kabloların farklı yerleşimi sonucunda oluşacak farklı elektromanyetik alan değerleri araştırılarak tablolar halinde verilmiştir. Bu çalışmanın, tüm enerji nakil hatları çevresinde maruz kalman elektrik ve manyetik alan değerlerinin tespitini sağlayarak elektromanyetik kirlilik ve güvenlik mesafelerinin tespiti konularındaki çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Elektromanyetik Alan Hesabı, Elektromanyetik Alan Yönetimi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Electrical power systems, which have high voltage and current like high voltage power lines and power plants are the cause of high electromagnetic fields in their circumference. Shortly In this study, it is worked on prediction of electric and magnetic fields which caused by underground and over ground energy transmission lines. Potential and electric field values were formulated for any points in the horizontal and vertical planes using load-similarity method over energy transmission lines, and so using these formulas a software was progressed to calculate necessary values. In this software many parameter values have permission to be changed by the user for a large possible solution set. Also this software was supported by an useful user interface design. Various electromagnetic field values were searched for different types of underground energy transmission line cables and their underground positions and results were tabulated. As a result, this work aims that providing safety distances for minimum exposure to electric and magnetic fields which observed nearby all energy transmission lines. KEY WORDS : Calculation of Electromagnetic Field, Controlling of Electromagnetic Field