Kompleks binalarda enerji verimliliği, tasarrufu ve enerji yönetimi
Energy productivity and energy economy in complexs buildings
- Tez No: 135823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR, PROF. DR. HİKMET KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kompleks binalarda enerji verimliliğinin nasıl sağlandığı, enerji verimliliği ve buna bağlı olarak enerji tasarrufu ve enerji yönetimin hangi şartlarda oluştuğu aşama aşama vurgulanmıştır. Yatırımlarda en yüksek getiriyi sağlamak amacıyla teknolojik yenilikleri kullanarak içinde yaşayanların konforunu arttıran, güvenliğini sağlayan, enerji maliyetlerini önemli ölçüde düşüren, işletme kolaylığı getiren ve bütün bu faktörlerin yanısıra iyi işletmecilik yönetimini bir arada bulunduran yani“Kompleks Bina”tanımına uyan, geçtiğimiz yıl işletmeye alman İş Kuleleri 'nin işletme verilerinden yararlanılmıştır. Bu kompleks binada enerji tasarrufu ve enerji yönetimi ile ilgili veriler toplanmış ve bunların etüdü yapılmıştır. Enerji verimliliği ile ilgili olarak kazanın çeşitli çalışma kapasitelerine göre baca gazı ekonomizör değerlerinden; çeşitli sıcaklık değerleri ve emisyon değerleri uygun dijital cihazlarla ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca bu kompleks binada enerji yönetiminin sağlanması amacıyla kurulan Bina Otomasyon Sisteminin Mekanik Otomasyon kısmının irdelenmesi yapılmıştır. Bina Otomasyon Sistemlerinin benzer kompleks binalara uygulanmasıyla ortaya çıkan enerji tasarrufu göz önüne serilmiş ve diğer tesislere uygulanabilirliği gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kompleks Binalar, Enerji Verimliliği, Ekonomizörler, Bina Otomasyon Sistemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, how to manage energy efficiency, energy efficiency, energy efficiency and how to arrange energy management related with efficiency for complex buildings are emphasized step by step. For taking maximum benefit at invesments using tecnological innovations are considered to increase comfort, security and to decrease energy costs importantly, to make easy for operating systems and beside all of them to have good managing systems for living people in, namely titled“Complex Building”definition, one trade tower building just started to be used last year was considered for managing datas. Datas of energy conservation and energy efficiency for that complex building were collected and these datas were investigated. With related to energy efficiency at different working capasity for boiler from smoke hole gas economizer datas; different temperature values and emission ralues were measured using digitial measurement apparatuses. And datas were evaluated, in addition, to be able to make energy management for this complex building mechanical automation part of constructed Building Automation System were studied. With applying Building Automation Systems to other complex buildings derived energy savings are showed and applicalities of them other buildings were given. KEYWORDS: Complex Buildings, energy efficiency, economizer, Building Automation Systems.