PWM kontrollü sincap kafesli bir asenkron motorun dinamik davranışı ve simülasyonu
Dynamic behaviour and simulation of PWM fed squirrel cage an induction motor
  1. Tez No: 135933
  2. Yazar: FUAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERFAN KUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
PWM KONTROLLÜ SİNCAP KAFESLİ BİR ASENKRON MOTORUN DİNAMİK DAVRANIŞI VE SİMÜLASYONU Fuat KDLIÇ Anahtar Kelimeler : Asenkron makina, matematiksel modelleme, DGM(PWM) metodlan, Harmonikler, Harmonik Etkiler Özet : Bu çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle asenkron makinanın temel eşdeğer devreleri ve kontrol metodlan tammlanmaktadır. 3. bölümde, Matlab- Simulink programında tanımlanan elektriksel ve mekaniksel denklemlerle üç fazlı asenkron makinanın modeli oluşturulmaktadır. Üç fazlı bir asenkron makinayı sinusoidal ve sinusoidal olmayan gerilimle besleme durumunda analiz etmek için qdO sabit referans eksen sistemi kullanılmaktadır. Daha sonra, harmonik akım ve gerilimlerin oluşma nedenleri olan eviriciler, yapılan ve modülasyon teknikleri incelenmektedir. 5, bölümde, harmoniklerin temel karakteristikleri, DGM çıkış gerilimi dalga şeklinde harmonik analiz metodlan ve harmonik distorsiyon belirleme faktörü açıklanmıştır. Asenkron makina performansım yükseltmek için, zaman ve uzay harmoniklerini azaltma yöntemleri sunulmaktadır. 6. bölümde de, harmoniklerin zararlı etkileri ve neden olduğu kayıplar açıklanmaktadır. Simülasyon sonuçlarında ise, sinusoidal ve sinusoidal olmayan gerilim dalga şekliyle beslenen üç fazlı asenkron makinanın çıkış değişkenlerinin değerleri karşılaştırmaktadır. Kare dalga gerilim veya DGM (PWM) evirici çıkış gerilimi dalga şeldllerinin harmonik etkileri gözlenmektedir. u
Özet (Çeviri)
DYNAMIC BEHAVIOUR AND SIMULATION OF PWM FED SQUIRREL CAGE AN INDUCTION MOTOR Fuat KILIÇ Keywords : Induction machines, Mathematical modelling, PWM methods, Harmonics, Harmonic Effects. Abstract : First section in this study, equivalent circuits of the induction machine and its control methods has been summarized. In section 3, the model of the three phase induction machine has been formed by using electrical and mechanical equations that are defined in Matlab-Simulink Programme. qdO stationary reference frame has been used to analyze under sinusoidal and nonsinusoidal voltages feeding. After, structure of inverters, modulation techniques that are cause of current and voltage harmonics has been examined. In section 5, the characteristics of the harmonics, Fourier harmonic analysis methods on PWM output voltage waveforms and harmonic distortion determining factor(HDDF) has been explained. In order to increase motor performance, effects of time and space harmonics decreasing methods has been presented. In also section 6, the harmful effects of harmonics on induction machine and its caused of losses has been presented. On the simulation results, sinusoidal and nonsinusoidal voltage waveforms fed induction machine values of output variables has been compared. Six step inverter or PWM inverter output voltage waveforms of harmonic effects has been observed. m