Büyük Menderes ovası topraklarının fosfor isteklerinin tayininde kullanılacak kimyasal analiz yöntemlerinin pamuk tarla denemeleri ile kalibrasyonu üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 6109
  2. Yazar: ZEHRA ERSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-38- 4. SONUÇ ve ÖNERİLER Büyük Menderes Havzasında yürütülen bu araştırma; Bingham, Olsen, Modifiye Sissingh Pw. fosfor analiz yöntemlerinin, pamuk bitkisi yetiştirilen toprakların fosfor kapsamlarını iyi bir şekilde ortaya koyabildiğini ve bu yöntemlerle bulunacak analiz değerlerine göre, bölgede yetiştirilecek pamuk bitkisine en ekonomik fosforlu gübre tavsiyelerinin yapılabileceğini göstermiştir. Ayrıca araştırma sonuçları ile, 1985 yılı gübre ve 1986 yılı ürün fiyatları karşısında maksimum ürünün % 98' ine ulaşmak üzere yapılan gübrelemenin ekonomik olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, Bingham analiz yöntemi ile dekara ortalama 2,3 kg, Olsen analiz yöntemi ile dekara ortalama 4 kg, Modifiye Sissingh Pw. yöntemi ile ise, dekara ortalama 4,1 kg' in üzerinde P 0 kapsayan topraklar, pamuk bitkisi için fosfordan gelecek maksimum 2 5 ürünün % 98' ini karşılayacak durumda olup, böyle yerlere ayrıca yapıla cak ilave fosforun hiçbir yararının olmayacağı anlaşılmıştır. Ancak, pratikte gübrelemenin ekonomik olabilmesi; - Gübrelenecek toprakların fosfor analiz değerlerine, - Toprakların analizinde kullanılan kimyasal analiz yöntemlerinin kalibrasyon değerlerine, - Günün şartlarına uygun gübre ve ürün fiyatlarına, - Çiftçinin sermaye ve kredi olanaklarına, yani yatırım gücüne bağlı olduğundan tüm bu şartlar gözönüne alınarak gübreleme yapılmalı dır (53). 5. ÖZET Bu araştırmanın yapılmasındaki gaye; Ege Bölgesi Büyük Menderes Havzası topraklarının fosfor sağlama kapasitelerinin tayininde kullanı labilecek en uygun kimyasal analiz yöntemlerinden olduğu çeşitli araştırmalar sonucu bulunan değişik yöntemleri, pamuk bitkisi için kalibre etmek ve böylece yöntemlerle bulunacak analiz değerlerine göre bu bitkiye verilecek ekonomik fosforlu gübre miktarlarını sapta maktır. Yurtsever (49) tarafından bildirilen esaslara göre kurulan 16 adet tarla denemesinden pamuk ekimi ve gübrelemeden önce 0-25 cm, 25-50 cm. derinliklerden toprak örnekleri alınarak (512 adet), çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmıştır,, Analiz sonuçlarına göre; deneme topraklarının genellikle hafif, orta alkali reaksiyonda, tuzsuz, kireçli, hafif bünyeli ve organik-39- maddece orta, azotça fakir ve orta, potasyumca ise zayıf ve orta durumda olduğu saptanmıştır. Deneme topraklarının fosfor kapsamlarının da, hesaplanacak c değerlerinin güvenilir olmasını sağlamak üzere fakir ve orta durumda olmasına özen gösterilmiştir. Test bitkisi olarak“Nazilli 66-100”çeşidi kullanılmış, parsel büyüklükleri 10 X 4.9 = 49 m olmasına rağmen, kenar etkileri ortadan kaldırmak için hasat, 9 X 2.8 = 25.2 m 'lik bir alanda yapılmıştır. Parsellere ekimden önce 12 kg/ da K 0, % 48-52» lik Potasyum Sülfat; 0-4-8-12 kg/da P 0, % 43-44 Triple Süper Fosfat Gübresi olarak pulluk altına; 10 kg/da N'un 2/3' U % 21 Amonyum Sülfat gübresi olarak son diskaro altına, 1/3' U ise çiçeklenmeden önce sıralar arasına % 26' lık Amonyum Nitrat gübresi olarak uygulanmıştır. Fosforlu gübrenin etkisi varyans analizleri ile ortaya konmuş, uygulanan kimyasal analiz yöntemlerinin güvenilirliği regresyon analiz leri ile belirlenmiştir. Buna göre Bingham, Modifiye Sissingh Pw, Olsen analiz yöntemlerinin bölge topraklarının fosfor durumlarını ortaya koymada güvenilir oldukları anlaşılmıştır. Ürün artışları ile verilen fosforlu gübre ve topraktaki alınabilir fosfor miktarları arasındaki ilişkiler,“Log (A-y)=Log A-b c -cx”Modifiye Mitscherlich denkleminden yararlanılarak ortaya konmuştur. Buna göre; Bingham, Modifiye Sissingh Pw", Olsen yöntemleri için c. ler sırası ile 0.725; 0.421; 0,425; gübre fosforunun etki değeri c ise 0.082 kg/da P 0 bulunmuştur. Bölgede yetiştirilen pamuk bitkisi için toprak formlarının Baule Birimleri; Bingham, Modifiye Sissingh Pw., Olsen yöntemlerinde sırası ile 0.400; 0.715; 0.708; gübre formunun Baulesi ise 3.761 kg/da P 0 2 5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, toprak analiz değerlerinin % yeterlikleri hesaplanarak yöre toprakları fosfor miktarına göre beş sınıf altında toplanmış, bu Uç yöntem kalibre edilmiştir. Buna göre; Bingham, Modifiye Sissingh Pw., Olsen yöntemleri için sırası ile 2.3; 4.1; 4.0 kg/da P£% 'in üzerinde fosfor kapsayan topraklarda yetiştirilecek pamuk bitkisine fosforlu gübre verilmesine gerek olmadığı saptanmıştır. Kalibrasyon değerlerine göre, fosforca zayıf topraklardaki pamuk bitkisine verilecek fosforlu gübre mitarları; toprağın fosfor miktarı, gübre uygulama yöntemi, ulaşılmak istenen ürün seviyesine göre., Uç-40- değişik yöntemin analiz değerleri ve beş değişik ürün seviyesi için hesaplanmıştır. Sonuçta; 1985 yılı gübre, 1986 yılı ürün fiyatları karşısında maksimum ürünün % 98' ine ulaşmak için yapılan gübrelemenin ekonomik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-41- SUMMARY The aim of this research is; to calibrate the chemical analysis methods which are known as optimum for cotton plant grown in Büyük Menderes Valey in Aegean Region, in order to determine the most economic P-fertilization recommendations The survey was conducted in 16 different cotton fields (Yurtsever 49), the soil samples (512) were taken from 0-25 cm., 25-50 cm. depth and physical and chemical characters of samples were determined. According to these results, it was determined that; generally the pH of the soils differed from medium to slightly alkaline, the soils; containe no water soluble salts, calcium carbonated, medium in organic matter, the texture of the soils changed between sandy loam to loam the total nitrogen content and potassium content of soils changed between poor and medium so as to get suitable c values soils containing phosphorus changing between low to medium were selected. Nazilli 66-100 type was selected as the test plant. Each plot was planned as 10x4.9=49 m, but records were taken from the middle parts (25,2 m2) of the plots. 12 kg/da K20 {% 48-52 Potassium Sulfate), 0-4-8-12 kg/da P205 (% 43-44 Triple Super Phosphate) were applied before seeding to 15-20 cm. depth. The 2/3 of 10 kg Nitrogen (% 21 Amonnium Sulfate) was applied before to seeding to 5-10 cm. depth. The 1/3 of 10 kg Nitrogen (% 26 Amonnium Nitrate) was applied between the plants before the flowering period. The reliance of applied chemical analysis were determined by regretion analysis. Bingham, Modified Sissingh Pw., Olsen analysis methods were selected as reliable methods on determining the phosphorus. Content of the soils of the Büyük Menderes Valley. Modified Mitscherlich equation“Log A-y=Log b^c^-cx”wasued in order to determine the correlation of yield increase with soil test values an rates of fertilizer applications. For Bingham, Modified Sissingh Pw., Ölsen methods avarage c^-42- were calculated as 0.725, 0.421, 0.425 respectively and fertilizer; c was found as 0.082 kg/da P20s« The Baule units of soil forms of cotton plant grown in Büyük Menderes Valley for Bingham, Modified Sissingh Pw., Olsen methods were determined as 0.400; 0.715; 0.708 respectively and the Baule of fertilizer form was determined as 3.761 kg/da P2^5* The Sufficiency % of soils of Büyük Menderes Valley were calibrated with those 3 methods, It was determined that for Bingham, Modified Sissingh Pw., Olsen Methods, there was no need to apply P-Fertilization to the soils for cotton, containing 2.3; 4.1; 4.0 kg/da P20s« The amounts of phosphorus fertilizer required to correct the deficiencies for cotton plant soils were determined, according to the phosphorus content of the soils and fertilizer applying methods, for 3 different analysis methods and 5 upper levels of sufficiency. Morever, economical analysis done by 1985 fertilizer and 1986 cotton prices showed that such a P-Fertilization that would provide the % 98 of the maximum yield was economical.