Mikroişlemciler ile trafik işaretlerinin kontrolü
- Tez No: 13597
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu Tez çalışmasında bir kavşağın Mikroişlemci tabanlı trafik sinyalizasyon kontrolü tasarlanmıştır. Tasarımda herhangi pratik bir kavşak referans alınmadan ( bir kavşaktaki tüm trafik işaret sistemi göz önüne alınarak ) bir model kavşağın trafik sinyal kontrolü tasarlanmıştır. Kavşak Trafik Kontrolünde trafik sinyalleri sabit samanlı olarak tasarlanmıştır, istendiği zaman bazı yazılım programları EPROM'a yüklenerek değişken zamanlı olarak tasarlanabilecek yapıdadır. Kavşağın Trafik Sinyalizasyon kontrolünde mikroişlemci 8-Bitlik INTEL 8095 mikroişlemci, hafıza birimi olarak S73S EPROM ve programlanan Giriş/Çıkış portu ise INTEL8155 kullanılmıştır. Tüm program yazılımları INTEL 8085 makina kodunda geliştirilerek yazılmıştır. ııx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traffic Signal Controller based on a microprocessor is designed in this study. The model crossing trafic signal controller is designed as one model crossing which include all traffic signal system on the crossing. In this study, any practical crossing system hasn't been taken as a referance. Traffic signal times is designed as the fixed- 1 ime bases on the Crossing Traffic Signal Controller but it can be improved to be applicable as a variable-time. Traffic Signal Controller based on a microprocessor is built by using INTEL 8085 8-Bit Microprocessor. The memory device is S73S EPRGM and Programmable Input/Output Ports are INTEL 8155 Input/Output ports. All programme software is developed in 8085 Assembly Language. IV