Mikroişlemci kotrollü çok kavşaklı trafik sistemi
  1. Tez No: 23648
  2. Yazar: HALİL KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
1 v ÖZET Bu tez çalışmasında belirlenen yol kavşaklarındaki trafik ışıklarının bir merkezden kontrolü esas alınmış ve tasarlamıştır. Her bir kavşakta bulunan mikroişlemciler ile merkezi mikroişlemci arasında yıldız - çevre bağlantısı (star - loop connection) kurulmuş ve seri bir haberleşme hattı oluşturulmuştur. Merkezi mikroişlemciden her kavşakta bulunan mikroişlemciye veya her bir kavşaktaki mikroişlemciden merkezi mikroişlemciye bilgi transferi yapmak mümkün olmuştur. Merkezi kontrol sistemiyle kavşaklardaki trafik ışıklarının devre süreleri günün trafik yoğunluğuna göre hesaplanacak ve her kavşaktaki mikroişlemciye seri veri (data) hattından gönderilecektir. Bu şekilde yapılan düzenleme ile trafik akışındaki gecikmeler ve zaman kaybı ortadan kaldırılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the control of the traffic lights in road confluents from a central microprocessor is aimed, and is planned. Star - loop connection is constructed between central microprocessor and microprocessors that exist in each confluent, therefore a serial communication link is established between them. It is possible to make data transfer from central microprocessor to microprocessors that exist in each confluent or from microprocessors that exist in each confluent to central microprocessor. The time period of the traffic lights in confluents will be calculated according to the traffic density of the day, and will be sent from serial data link to microprocessors that exist in each confluent. In this case, delays in traffic flow and time loss will be avoided in rush hours.