Bir süpersonik lülenin bilgisayar yardımı ile tasarımı
Computer aided design of a supersonic nozzle
- Tez No: 13598
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Süpersonik Akış için şok özelliği göstermiyen daralan ve genişleyen bir lülenin tasarımı ve modellenmesi çok önem arz etmektedir. Bu çalışmada bir süpersonik lüle hava akımı için tasarlanmıştır, tasarım sırasında daralan boğaz bölgesine kadar, sauer metodu uygulanmış hız mach sayısı ve geometrik değişim analiz edilebilmiştir lülenin boğazdan itibaren genişleyen kısmı içinde Bus semaim metodu uygulanmış ve aşağı akış bölgesinde meydana gelebilecek şok dalgaları (genişlemeden dolayı) yok edilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programları yardımı ile boğaz yüksekliği 51 mm olan ve dairesel kesitli bir süpersonik lüle için bir mach sayısı 3 olarak hesaplanmıştır. S-I-
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is very important to design and model the supersonic nozzle, which is suitable for a variable supersonic flow. In the present study, a supersonic nozzle is designed. Sauer method is applied to analyse the mach number and geometry for the flow velocity up to the throuthle of the nozzle while Busemann analysis is carried out for the expansion section of the nozzle. In this case expansion shock are eliminated in the down stream of the flow. A computer programme is developed to design the nozzle. This results in 51 mm height in the throuthle having a circular cross section giving a mach number of 3 at the exit of the nozzle. - I I