Nikotin ve melatoninin swiss albino tipi laboratuvar farelerinde karaciğer antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effect of nicotine and melatonin in liver antioxidant enzyme status in swiss albino laboratory mice
  1. Tez No: 136010
  2. Yazar: İKBAL AGAH İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
NİKOTİN VE MELATONININ SWISS ALBINO TIPI LABORATUVAR FARELERİNDE KARACİĞER ANTİOKSİDANT ENZİM AKTİVİTELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmada Nikotinin ve bilinen en etkili antioksidant olan melatoninin, antioksidant enzimlerden süperoksit dismutaz ve katalaz üzerine etkileri zamana bağlı olarak karaciğerde incelenmiştir. Bu amaçla 24 saat aç bırakılan Swiss albino tipi laboratuvar farelerine (Mus musculus) Nikotin ve Melatonin intraperitonal yolla enjekte edildikten sonra, fareler 2., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde servikal dislokasyonla öldürülerek karaciğerleri izole edilmiştir. Karaciğerlere sırasıyla homojenizasyon, sonikasyon ve santrifugasyon işlemleri uygulanarak enzim fraksiyonu elde edilmiştir.Enzim fraksiyonlarında protein miktarı belirlendikten sonra süperoksit dismutaz ve katalaz aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 EFFECT OF NICOTINE AND MELATONIN ON LIVER ANTIOXIDANT ENZYME STATUS IN SWISS ALBINO LABORATORY MICE SUMMARY In this study, the effects of nicotine and melatonin, shown to be an effective antioxidant in a number of experimental models both in vitro and in vivo, on liver antioxidant enzyme statuses depending on time were investigated. Swiss albino laboratory mice (Mus musculus) were kept hungry for 24 hours, then nicotine and melatonin were injected via intraperitonally. Then, they were killed by cervical dislocation at 2nd, 4th, 8th, 12th, 24th hours and their livers isolated. Isolated livers were homogenized, sonificated and santrifuged to obtain enzyme fractions. The protein concentrations were measured and Superoxide Dismutase and Catalase activity was determined.