Tütünde tarla döneminde bitki gelişmesindeki farklılıkların verim ve kalite üzerine etkisi
- Tez No: 3492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL SEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
-24- 6. ÖZET Son yıllarda Ege Bölgesinde aynx koşullar altında yetiş tirilen tütünlerin birbirinden çok farklı bir gelişme gösterdik leri ve heterojen bir yapı oluşturdukları gözlenmektedir. Yekne sak büyüme olmayan tarlalarda farklı eller aynı anda olgunluğa erişeceğinden hasatta el karışıklığı olmakta bu da kaliteyi o- lumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada aynı koşullar altında yetiştirilen tütünler de büyüme farklılıklarının agronomik özellikler ile kalite üze rine etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Denemeler Ege-64 ve Îzmir-Özbaş tütün çeşitleri ile 3 tekerrürlü olarak Bornova'da Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme tarlasında kurulmuş, tesadüf blokları deneme desenine göre değerlendirilmiştir.. Dikimden 4-0-45 gün sonra, parsellerde bulunan bitkiler boy farklılıklarına göre küçük, orta ve büyük olarak 3 gruba ayrılmıştır. Her gruptan seçilen 7' şer bitki üzerinde ve bu bit kilerden alınan örneklerde vegetasyon süresince ve hasat sıra sında çeşitli gözlem ve ölçümler ile kalite analizleri yapıl mıştır. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir.. - Bitkilerde başlangıçtaki boy farklılıkları daha sonra da devam etmiş küçük bitkiler, boyca orta ve büyük bitkilere ulaşamamıştır» - Küçük bitkilerde ancak % 3O-.4O civarında bir çiçeklen- me görülürken orta ve büyük bitki gruplarında çiçeklerime tam olmuştur. - Küçük bitkilerin büyüme ve gelişmelerini tamamlayamama- ları, olgunlaşmadığı için uç yaprakların bu bitkilerde kınlama ması gibi nedenler, bitki başına hasat edilecek yaprak sayısının küçük bitkilerde azalmasına neden olmuştur. Ayrıca bunlarda yap raklar da daha küçük kalmıştır. - Ege-64 çeşidine ait büyük bitkilerde kuru yaprak ağır lığı (bitkide )diğer iki gruba göre 2, 3 kat daha yüksek bulunmuş tur. Diğer çeşitte gruplar arasında tesbit edilen kuru yaprak-25- farkı daha büyük olmuştur. - İo nikotin, % şeker, $ protein-N içerikleri bakımından da bitki grupları arasında da farklılıklar tesbit edilmiş tir.
Özet (Çeviri)
-26- SUMMARY Recently the plants in most tobacco fields in Aegean Region show different growth performances during the growing season. A great variation has been observed among the plants, although the variety and the growing conditions are not being changed. Heterogenous growth mostly causes problems at harvest and results reduction in the commercial quality of tobacco crop. The purpose of this study is to evaluate how the agrono mic characteristics and the Qualities of tobaccos are being affected by different growth performances of the plants grown in the same circumtances. Trials were conducted with two Turkish tobacco cultivars; Ege 64 and Izmir Özbaş in 3 replicates, using randomized block method, at the experimental fields of faculty of Africulture in Bornova. About 40-45 days after planting the plants in the plots varied in sizes considerably. At this time the plants in each plot were grouped into 3 sizes according to their heights: Small, middle and tall. From each group 7 plants vere selected to carry out the various agronomic and Quality analyses on. The following results were obtained: - The differences in heights among the groups were kept on throughout the vegetation period in both cultivars. However at the and, the middle plants had closer values to tall plants than the small ones. - In small group, only 40-50 percent of the plants had flowered. But the number of flowers were very high in the other two groups. - The number of the leaves and the size per plant were less in small plants than the others. insufficient developing of the plants and unripening of the upper leaves, have reduced the number of harvested leaves in small group.-9n- - Average cured weights per plant in tall ones were higher 2, 3 times than the middle and. small plants in Ege 64. fiıis figure obtained for the other cultivar was little higher. - «Differences were also found in nicotin, pro- tein and sugar contents among the plant groups in hoth cultivars.