Nicotiana tabacumdan hücre kültürü yöntemi ile nikotin elde edilmesi imkanlarının araştırılması
Research of the possibility of obtaining the nicotine from nicotiana tabacum by cell culture method
  1. Tez No: 10270
  2. Yazar: MEHMET KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAMİL YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Kikroteknik adı ile anılan doku kültürleri 19 54 yılında Skoo g'un Nicotiana tabacum bitkisinin gövde parçalarının Indolasetik asit (IAA)'li ortamda kültüre alınması ile kallus dokusunun o luşabileceğini göstermesi ve 1955' de kinetinin hücre bölünmesi ni etkilediğini göstermesi ile başlamıştır.. Skoog ve Miller(1957) oksin ve kinetinin değişik kombinasyonla rını kullanarak tütünde kek ve sürgün oluşumunu kontrol etmiş lerdir. Teknikte devam eden gelişmeler gerek temel bilimde ge rekse uygulama alanında yeni olanaklar doğurmuştur. Banlardan biri de kallus kültüründen alınan bir parçanın sıvı gıda orta mına transferi ile hücre ya da süspansiyon kültürünün elde e- dilmesidir. Muir ve ark. (1954) bu yolla tek hücre kümelerinden oluşan süs pansiyon kültürünü, 2 yıl sonra da Nickell Phaseolus vulgaris devamlı gelinen süspansiyon kültürünü elde etmiştir. Bu yöntem biy o teknolojinin gelişmesine paralel olarak sekonder metabolit lerin üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla Nicotiana tabacum' un anter, meristem ve kallus kültür leri denenmiştir.Murashige-Skoog ortamında çeşitli büyüme mad deleri kombinasyonlarında yapılan denemeler sonucunda çeşitli meristem ve kallus kültürleri elde edilmiş tir.M eriştem kültür leri için 2 mg/1 IAA ve 2 m g/l kinetinin uygun olduğu ve geliş miş bitki elde edileceği gözlenmiştir. Kallus çalışmalarında el de edilen kallusun kullanım amacına uygun olarak ortam seçilme si gerektiği saptanmış tır. Bur adan hücre süspansiyon kültürüne geçilecekse en uygun ortamın yine 2 mg/1 IAA ve 2 mg/1 kinetin li Murashige-Skoog ortamı olduğu bulunmuştur. Doğrudan kallus elde edilecekse IAA yerine NAA kullanmak doğru olacaktır. Kallus eldosi için 2, 4-Diklorofenoksi asetik asit(2f^-D) kulla-nımı cılız kallusa neden olduğundan hiçbir amaca uygun gözük memiştir. Hücre süspansiyon kültürü için kallustan izole hücre elde etme çalınmalarında başarı elde edilememesine karcın me kanik ve enzimatik parçalamanın en uygun olacağı görücü ağır lık kazanmıştır. Bu konuda yapılacak çalışmalarda çeşitli besi ortamları ve bit ki büyüme düzenleyicilerinin kombinasyonlarının denemesinin ge rektiği inancındayız. st
Özet (Çeviri)
SUMMARY The tissue cultures referred to as“Mikrotechniques”started v;ith the fact that Skoog proved that the stem pieces taken from Nicotiana taba cum plant could form the callus tissue through the medium of Indolaceticacit(IAA) in 195A and proved that the kine- tin affected the cell division. Skoog and Miller (1957) controlled the root and off-shooting formations in tobacco through use of various combinations oxin and kinetin.The developments continuing in techniques produced new alternatives in both fundamental science and applications. One of these is that the cell or suspension culture is formed by the transfer of a sample taken from the callus culture into the liquid nutrition medium. Muir et al.(1954.) obtained the Nickell phaseolus vulgaris cultu re developing continuously in this way 2 years after the obtain- ment of suspension culture consisting of single cell units. This method came into use in the production of the secondary metabo lites as paralel to the development of biotechnology. To that endjanterjmeristem and callus cultures of Nicotiana ta- bâcura were experimented. Various kinds of meristem and callus cultures were obtained as a result of experiments made in several combinations of growing matters in the Skoog medium. It was ob served that 2 mg/1 IAA and 2 mg/1 kinetin was available for me ristem cultures and that mature plants could be had. It was determined that there was a need for medium-preference suited the purpose of use of callus had in the consequence of the studies of callus. It follows from the aforementioned studies that the most appropriate medium would be the Murashige-Skoog medium of 2 mg/1 IAA and 2 mg/1 kinetin when oriented for the cell suspension.lt would be better to use AAA instend o.f IAA if callus is desired to be obtained directly. 38The use of ;_=, ^-Diclorof enoxir-ceticacit (2,/;-U)- for the obtain- i.-ent of callus proved to be unsuited to any purpose becuuse it cave rise to weak cell us. Although no success was achieved in th- studies covering the isolated cells from callus for the cell suspension, it vss emphasized that the mechanical and enzymatic break down would be the best. v.'e are of the opinion that various kinds, of nutrition media and combinations by the plant growth arrangers must be experimented in the studies for the matter involved. 39