A Management information system (MIS) application for management by objectives (MBO)
Amaca yönelik yönetim için MIS (Yönetim bilgi sistemleri) uygulaması
- Tez No: 136102
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET AMACA YÖNELİK YÖNETİM İÇİN MİS (YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ) UYGULAMASI Çalışmanın yapıldığı şirkette bankacılık işlemleri için kullanılan program günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak, yapılan işlemler ile ilgili text formatında raporlar üretmektedir. Text formatında oluşan bu çeşitli raporlardan alınan veriler manuel olarak düzenlenerek excel formatında raporlar hazırlanıyordu. Text formatındaki raporların çeşitliliği ve bazı raporların Excel de bilinen fonksiyonlarla istenilen şekilde düzenlenememesi nedeniyle gözle incelenerek hazırlanması hem hata yapılmasına sepep olmakta, hem de çok fazla zaman kaybettirmekteydi. Bu nedenle yönetici dahil bölüm çalışanları raporların hazırlanmasına zaman harcıyor, inceleme ve analiz için kısıtlı zaman ayırmak zorunda kalıyordu. Bunun yanında hazırlanan raporlar için standart bir yer ve isim belli olmadığı için çalışanlar istedikleri raporlara ulaşmakta zorluk yaşıyorlardı. Bu tezde hazırlanan MİS sistemi ile, manuel olarak hazırlanan mevcut raporların, otomatik olarak, standart bir isimle, standart bir yerde ve kısa sürede oluşmasmı sağlanmıştır. Sistem, güncel veya geçmiş tarihli raporlara kolay ulaşım sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Tez çalışmaları MİS sistemini geliştirirken izlenen adımlan içermektedir. Bu tez kapsamında organizasyonun bir departmanında uygulamaya başlanan bilgi sisteminin bölüm hedeflerini desteklemesi ve performansı artırması konusu incelenmiştir. 07,2003 Bengü TUNA IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM (MIS) APPLICATION FOR MANAGEMENT BY OBJECTIVES (MBO) In the company, where the MIS was designed, the transaction processing system produces daily, weekly, monthly, and annual text reports about transactions. In the department, that use the system, the data obtained from these various text reports were arranged to prepare reports in excel format. The variety of the text reports and manual preparation of reports using some text reports, that can not be arranged by known excel functions, caused to make mistakes and also to waste lots of time. For that reason, personnel of this department includes the department director has spent lots of time for preparation of the reports and have to spend not enough time for analyzing and examination. In addition to this, the personnel has have difficulties to reach some needed reports, because there was not a standard name or certain directory for the prepared reports. The system, which was developed in this thesis, provide to prepare the reports automatically in short time with standard name at standard directory. This system was designed to supply easy access to current or historical records. Thesis studies contain the followed steps while the MIS system has been developed. In the scope of this thesis the support of information system development to goals and objectives of one department of the organization and the effects on the performance have been searched. 07,2003 Bengü TUNA