Establishment of a 'human resources management system' model in a training and consulting foundation
Eğitim danışmanlık hizmeti veren bir kuruluşta 'insan kaynakları yönetim sistemi' modelinin kurulması
  1. Tez No: 136103
  2. Yazar: EDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET EĞİTİM DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN BİR KURULUŞTA“İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİM SİSTEMİ”MODELİNİN KURULMASI Bilgi toplumu olarak adlandırılan toplumlar, adeta insani değerlere duyarlılığı yeniden keşfetmiştir. Bu duyarlılığın bir sonucu olarak İnsan Kaynakları Yönetimi yalnız çalışana değil insana bütün olarak tüm yönleri ile bakma gereksinimine yanıt olarak ortaya çıkmış iş ortamındaki uygulamaların tümünü kapsamaktadır. Günümüz dünyasında İnsan Kaynaklan Yönetimi, Personel Yönetiminden çok uzaklaşmış, kurumların rekabet gücünü artırıcı stratejik düşünce üretimini sağlayan, çalışanlarla yönetimi ortak noktada buluşturan bir görev üstlenmiştir. İnsan Kaynaklan Yönetim Sistemleri olarak adlandmlan işe alma, seçme - yerleştirme, ücret yönetimi, performans yönetimi, kariyer planlama ve yedekleme, eğitim-gelişim gibi sistemlerin tasanmlan insan kaynağının etkin şekilde kullanımını sağlamak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Uygulamalann özellikle özel sektörde başanlı örnekleri olduğu gibi başansız ve verimsiz örnekleri de mevcuttur. Bu çalışmada kamu sektöründe faaliyet gösteren bir eğitim ve damşmanlık kurumu için yukanda sözü geçen İnsan Kaynaklan Yönetim Sistemlerinin bütünsel tasarımlarını sağlayan bir organizasyonel model geHştmlmiştir. Literatürdeki özgün model ve yaklaşımlann, uygulanmış sistemlerin karşılaştınlması yapılmıştır. Önerilen model ve uygulama yöntemi insan kaynağının daha etkin kullanımım sağlayan kapsamlı bir sistemdir. Model içinde geliştirilen bazı yöntem ve kavramlar özgündür. Temmuz, 2003 Eda Çetinkaya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTABLISHMENT OF A“HUMAN RESOURCES MANAGEMENT SYSTEM”MODEL IN A TRAINING & CONSULTING FOUNDATION Societies called“information societies”have almost discovered the sensitivity to the human values, again. As a result of this sensitivity, Human Resources Management covers all of the business applications that appeared as an answer to the need of looking a human totally with his/her sides rather than looking him/her as an employee, only. Nowadays, Human Resources Management is far away from Personnel Management, it took a mission of providing the production of strategic ideas, which increase the competitive force of the Institutes and getting employees and the management together at a common point. The design of the Human Resources Management Systems such as employment, selection - recruitment, pay management, performance management, career planning and compensation, training - development are being done by different Institutes and Institutes for providing an effective use of human resources. Although there are successful applications especially in private sector, there are unsuccessful and ineffective ones, also. In this study an organizational model was developed for overall design of the Human Resources Management Systems that are mentioned above in training and consulting Institute that gives service in public sector. The original models and approaches, implemented systems in literature have been compared. The model and the implementation methodology proposed is a comprehensive system of using human resources more effectively. Some of the methodologies and concepts developed are also unique. July, 2003 Eda Çetinkaya vı