Elektrik ölçme laboratuvarında kullanılmak üzere kare ve üçgen dalga üretebilen kesintisiz güç kaynağı tasarımı
Design of uninterrupted power supply that can produce square and triangle waves to be used in electricity measurement laboratory
  1. Tez No: 136128
  2. Yazar: TARIK İMRENCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET ELEKTRİK ÖLÇME LABORATUARINDA KULLANILMAK ÜZERE KARE ve ÜÇGEN DALGA ÜRETEBİLEN KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TASARIMI Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmakta olup, elektrik enerjisinin sürekli ve kaliteli olması istenilen yerlerde kullanılan Kesintisiz Güç Kaynakları ile Kesintisiz Güç Kaynaklarını oluşturan tüm elemanlar her bir bölümde ayrı ayrı incelenmiştir. İkinci bölümde tezin temelini teşkil eden Kesintisiz Güç Kaynaklan elektriksel yapısı, çalışma şekli, çeşitleri ve kullanım alanlarından mekanik özelliklerine kadar tüm ayrıntıları ile incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kesintisiz Güç Kaynaklarında kullanılan doğrultucu çeşitleri ele alınmıştır. Bu doğrultucu devrelerin çalışma şekilleri, avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Dördüncü bölümde Kesintisiz Güç Kaynaklarının en önemli devresi olan inverter devreleri ele alınmıştır. Bu bölümde Kesintisiz Güç Kaynaklarında kullanılan önemli inverter devreleri ve bu devrelerin çalışma şekilleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde akümülatörler ve çeşitleri incelenmiştir. Akümülatörlerin yapısı, özellikleri, şarj ve deşarjları, sıcaklığın akümülatör ömrüne etkisi açıklanmıştır. Altıncı bölümde tasarımı ve uygulaması yapılan Kesintisiz Güç Kaynağının mekaniki ve elektriki yapısı, tasarımda kullanılan malzemeler, devre şemaları ve çalışma şekilleri ile mevcut Kesintisiz Güç Kaynaklarından farkı açıklanmıştır. Eylül, 2003 Tarık İMRENCE VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF UNINTERRUPTED POWER SUPPLY THAT CAN PRODUCE SQUARE AND TRIANGLE WAVES TO BE USED IN ELECTRICITY MEASUREMENT LABORATORY This thesis comprises of seven sections, and uninterrupted power supply used when electric energy is required to be quality and continuous and components making up the uninterrupted power supply, have been examined in separate sections. The second section details the electricity structure of uninterrupted power supply, operation, types, usages and mechanical features. The third section deals with rectifier that is used in uninterrupted power supply. Operation styles, advantages and disadvantages of these rectifiers have been examined. In the fourth section, the most important part of uninterrupted power supplies, inverter circuits have been discussed. In this section, important inverter circuits and operations of these circuits have been explained. In the fifth section, accumulators and its types have been examined. The structure of accumulators, features, charge and discharge, and impact of heat on accumulator life have been detailed. In the sixth section, the difference of the designed uninterrupted power supply from others have been examined in terms of its mechanic and electrical structure, materials used in designing, cycle diagrams, and operations. September, 2003 Tarık İMRENCE VIII