Bilgisayar eğitimi veren halk eğitim merkezlerindeki uygulamaların değerlendirilmesi
The Assessment of computer implementations in the public education centers
- Tez No: 51506
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bolümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma amaçlarına yönelik toplanan bulgulardan hare ketle sonuçlar ortaya konulmuştur. Ayrıca araştırmada ele alınan problemlerle ilgili çözüm önerileri geliştirilmiştir. özet Çağımızda meydana gelen bilgi ve bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişme ve değişme ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda da gelişme ve değişme meydana getirmiştir. Bu gelişme ve değişme sonucunda“Bilgi Toplumu”denilen yeni bir toplum yapısı ortaya çıkmıştır. Bilgi ve bilgi teknolojileri ise bilgi toplumunu vazgeçilmez öğeleri haline gelmiştir. Bilgisayarların günlük yaşantımızdaki tüm işlerde yoğun bir şekilde kullanılma gereksinimi bilgisayar kullanımının herkes tarafından bilinmesini zorunlu kılmıştır. Bu amaçla Halk Eğitim Merkezlerinde bilgisayarlar eğitimi ile ilgili düzenlenen kurslarla hizmet verilmektedir. Ancak düzenlenen kursların hizmet verilmektedir. Ancak düzenlenen kursların sayısı ve ne kadar kişiye hizmet götürdüğünün yanında, bilgisayar eğitiminin sistemli olarak verilmesi eğitimin niteliği açısından önem arzetmektedir. Bu açıdan bakıldığında, Bilgisayar Eğitimi veren Halk Eğitimi Merkezlerindeki uygulamaların eğitim teknolojisinin öğeleri açısından değerlendirme gereksinimi araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Ankara ilindeki Halk Eğitim Merkezlerinde verilen bilgisayar eğitimi uygulamalarının, 8081 eğitim teknolojisinin hedef, öğrenci, yöntem-teknik, ortam, insangücü ve değerlendirme Öğeleri acısından değerlendirmektir. Tarama modelinde yürütülen araştırma, literatürden elde edilen bilgiler ve uzman görüşleri doğrultusunda müdür, öğreticilere ve kursiyerlere uygulanmak üzere üç farklı anket ve bilgisayar laboratuvarının fiziksel ortamını değerlendirmek için gözlem formu geliştirilmiştir, geliştirilen anket formları 2 yönetici, 2 öğretici ve 16 kursiyer üzerinde uygulayarak son şekli verilmiştir. Gerçekleştirilen bu araştırmada Ankara ilindeki belirtilen Merkezlerde görevli müdür, öğreticilerin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Kursiyerlerden ise yansızlık kuralına göre örnek 1 em alınmıştır. Araştırma bulgularının elde edilmesini sağlayacak anketler ve gözlem formu yeterli sayıda çoğaltılarak uygulanmıştır. Elde edilen verilen amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde i 5i) gibi istatistiksel teknikler kullanarak analiz edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular ise; Bilgisayar eğitiminin düzeyi, kurs programının içeriği, kur siyerlerin özellikleri, kursta uygulanan yöntem-teknikler, bilgisayar laboratuvarının fiziksel özellikleri, bilgisayar kursunda görevli personelin özellikleri, bilgisayar kursunda görevli öğreticilerin sayısal açıdan yeterliliği, bilgisayar kurs süreleri, bilgisayar kurs programı ve kursiyer başarısını değerlendirme, kursta karşılaşılan sorunlar ve yapılması gereken yeni düzenlemeler gibi başlıklar altında gruplandırılarak tablolaştırılmıştır.82 Araştırmada, bilgisayar kursunun düzeyine ilişkin bulgular şöyle özetlenebilir: Bilgisayar eğitimi kurslarının tamamında programcılık ve operatörlük düzeyinde eğitim verilmektedir. Kurs programının içeriğine ilişkin bulgular; bilgisayar kursunun amaçları kursiyerlerin düzey ve beklentileriyle tutarlı mı? sorusuna öğretmenlerin %45.8'i“Evet”, %45.8'i ise“Kısmen”cevabını vermişlerdir. Buna göre bilgisayar kurs programındaki amaç ve içeriğin kursiyerlerin düzeyine göre düzenlenmesinde ve beklentilerini karşılamada eksiklikleri olduğu görülmektedir, öğretmenlerin 5491.7'si bilgisayarla ilgili temel kavramlar, ;i95.8'i bilgisayarın yapısı ve çalışması, %70.8'i bilgisayarın üretim ve hizmet alanlarındaki kullanımı, %75i bilgisayarı ve paket programları kullanma becerisini geliştirme, %87.5'i programlama dilleri hakkında bilgi ve beceri, %50'si bilgi teknolojileri hakkında kısmen bilgi verildiğini belirtmektedirler. Kursiyerlerin özelliklerine ilişkin bulgulara bakıldığında, kursiyerlerin çoğu“Kadın”dır. Kursiyerlerin çoğu 5496.4'ü“14-34”genç yetişkin grubu oluşturmaktadır. Kursiyerlerin 5474'ü gibi çoğunluğu“Lise”mezunudur. 76 kursiyerden 5425'i“Memur”, 5415.8'i“sekreter”, 5411.8'ı“işçi”dir. Bilgisayar eğitimi kurslarında bilgisayar bilincinin bütün meslek alanlarına verilmeye çalışıldığı söylenebilir. Kursiyerler kursa 5433.2'si“iş bulmak”ve %25.2'si“işinde bilgisayarı kullanmak”için katılmaktadırlar. Bilgisayar kursunda, uygulanan yöntem-tekniklere ilişkin bulgular şöyledir: öğretmenlerin çoğu %87.5'i“Anlatım”yöntemini sık kullandıklarını belirtmekte-83 dirler. Bilgisayar destekli öğretim ve soru-cevap ikinci sırada tercih edilen yöntemlerdir. En az kullanılan yöntem ise.proje çalışmasıdır, öğretmenlerin çoğu 5475'i dersleri işlerken hem teori hem de uygulama ağırlıklı işlediklerini belirtmektedirler. Bilgisayar laboratuvarlarının fiziksel özelliklerine ilişkin bulgular şöyle sıralanabilir: Bilgisayar laboratuvarIarının çoğu %92'3'ü ısı ve ışık açısından“Kısmen”yeterlidir. Bilgisayar laboratuvarını havalandırma sistemi açısından %76.9'u“Kısmen”yeterlidir. Voltaj-iniş çıkışlarını ve elektrik kesintilerinde devreye girecek güç kaynakları %84.6'sında yoktur. Hasa ve sandalyelerinin 54100'ünde kursiyerlere göre düzenlenmemiştir. Bilgisayarların donanımının genişletilebilme özelliği %38.5'ınde bulunmakta %38.5'i“Kısmen”bulunmak¬ tadır. Bilgisayar laboratuvarının çoğu 5476. 9'u iletişimi engellemeyecek biçimde düzenlenmiştir. Bilgisayar laboratuvarının çoğunda 5453.8'i“6-lo”arasında bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuvarındaki öğrenci sayısı 5461,5'inde“16-20”kişi arasındadır. Bilgisayar laboratuarında bir bilgisayara %84'ünde 2 ve daha fazla öğrenci düşmektedir. Bilgisayar laboratuvarların çoğu 5446. l'inde“30m2”dir. %30.8'inde“2Qm2”dir. Bilgisayar kurşunda görevli personelle ilgili bulgulara bakıldığında, Halk Eğitim Merkezlerinin çoğunda %46.2'sinde rehber öğretmen, kurs öğretmeni ve usta öğret içi bulunmaktadır, Bilgisayar kursunda görevli müdür, öğreticilerin özelliklerine ilişkin bulgular şöyle özetlenebilir: Bilgisayar kursunda görevli öğretmenlerin çoğu %58,3'ü“Er- kektir”, öğretmenlerin %45.8'i“22-26”yaş grubundadır.84 öğreticilerin çoğu 5483'ü bilgisayar dışında bir bölümden mezundur. Ancak %12.5'i bilgisayar bölümlerinden mezundur. Bilgisayar kursunda görevli öğreticilerin %4l.6'sı dersanelerden ve Halk Eğitim Merkezlerinde bilgisayarı öğrendiklerini belirtmişlerdir, öğreticilerin çoğunun %66.7'sı“2-6”yıl arasında hizmet süresi vardır. öğreticilerin çoğu 5487.5'ı Halk Eğitim Merkezi'nde ücret karşılığında çalışmaktadır, öğreticilerin çoğunun %66.7'- sinın öğretmenlik sertifikası yoktur, öğreticilerin çoğu 5491. 7'si öğretmenlik sertifikasını gerekli bulmakta¬ dırlar, öğreticilerin çoğu 5458.3'ü bilgisayar alanıyla ilgili bilgilerini yetersiz bulmaktadır, öğreticilerin çoğu %57.2'sı yazılı kaynaklardan yararlanarak bilgi eksikliklerini tamamlamaya çalışmaktadırlar. Öğreticilerin iletişim sorunlarının nedeninin çoğu %64.2'si araç- gereç yetersizliğinden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Yöneticilerin 5484.6'sı büyük çoğunluğu“Erkek”tir. Yaş grupları açısından bakıldığında müdürlerin çoğu 344 6.2'si“4I-45”yaş grubundadır, bunu %23.1'i“46 ve üzeri”yaş grubu takıp etmektedir. Müdürlerin çoğu orta yetişkin gruptan oluşmaktadır. Hizmet süresi açısından müdürlerin Halk Eğitim Merkezlerindeki hizmet süresi çoğunlukla %46.2'si“2-6”yıl arasındadır. Bunu %30.8'i“7-11”yıl hizmet verenler izlemektedir. Müdürlerin yöneticilikteki hizmet süresi çoğunlukla %38.4'ü“Ğ-10”yıl arasındadır. Halk Eğitim Merkezi müdürlerinin çoğu %69.2'si“Yüksek öğretim programlarının ön lisans”mezunudur. Halk Eğitim Merkezi müdürlerinin 5461.5'i bilgisayar kullanmasını bilmemektedirler. Müdürlerin bilgisayarla ilgili bilgilerini çoğu %40 ' ı özel çabasıyla öğrendiklerini belirtmişlerdir. Halk Eğitim Merkezi Mü-85 dürlerinın bilgisayar teknolojisi konusundaki bilgilerini çoğu 5492.3'ü yeterli görmediklerini belirtmişlerdir. Müdürlerin bilgisayar teknolojisi konusundaki bilgilerini çoğunlukla %58.3'ü yazılı kaynaklardan edinmektedir. öğreticilerin sayısal yeterliliğine ilişkin bulgularda; öğreticilerin sayısının“Yetersiz”olduğu be- 1irlenmıştir. Bilgisayar kurs sürelerine ilişkin bulgulara bakıldığında Halk Eğitim Merkezlerinin çoğu %46.1'i ''Haftada 7 gün“ bilgisayar kurs vermektedir, %38.5'i ise haftada 2 günden fazla olan kursları oluşturmaktadır. Kurs süreleri, %53.8'inde ise sabah, öğleden sonra ve akşam kurslarının düzenlendiği görülmektedir. Bilgisayar kurs programını ve kursiyer başarısını değerlendirme ile ilgili bulgular söyle özetlenebilir: Kursiyerlerin başarısını değerlendirmede en çok 5454.1'- ınde ”Yazılı sınav ve bilgisayar başında uygulama“ gibi teknikler kullanılmaktadır. Kursiyer başarısını ölçmede kullanılan ölçme araçlarının hedeflere uygunluğuna öğreticilerin %50'sı ”Evet“ şeklinde cevap vermiştir. Bilgisayar kursunda öğreticilerin %62.5'i ara değerlendirmenin yapıldığını belirtmiştir, öğreticilerin %54.2'si kurs programını değerlendirme çalışmaları yapıldığını belirtmişlerdir. Yine öğreticilerin 5467'si kurs programını geliştirmede değerlendirme sonuçlarından yararlanıldığı cevabını vermiştir. Mezunları izleme araştırmasının öğreticilerin %79.2'si yapılmadığı cevabını vermişlerdir. Bilgisayar kursunda karşılaşılan sorunlara ilişkin bulgular ise şöyle sıralanabilir: Müdür, öğretici ve kursiyer görüşlerine göre sorunlar, kapsamlı olarak86 yapılmış bilgisayar kurs programının olmaması, kurs programlarının günün koşullarına göre geliştirlememesi, paket programların Türkçeleştirilememesi, bilgisayar başında yeterince uygulama yapılamaması, konuların çok hızlı işlenmesi, konuların kursiyer seviyesine uygun anlatılamaması, bilgisayar sayısının az olması, bilgisayar laboratuvarının fiziksel koşullarının iyi olmayışı, bilgisayar laboratuvarındaki öğrenci sayısının kalabalık olması, bilgisayar arızalarının sık sık meydana gelmesi ve arızalarının giderilememesi, öğretmen sayısının yetersiz olması, teknisyen olmaması öğreticilerin alan ve meslek bilgisi yönünden yetersiz olması, kurs programını geliştirici çalışmaların yapılamaması, mezunları izleme araştırmalarının yapılamamasıdir. Bilgisayar kurslarındaki ortaya çıkan aksaklıkları gidermek için önerilen önerilere müdür, öğretmenler ve kursiyerlerin büyük çoğunluğu ”Evet“ şeklinde cevap vermişlerdir. Sonuç Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre şu sonuçlar çıkarılabilir.Halk Eğitim Merkezlerinde verilen bilgisayar kursunda programcılık ve operatörlük sertifikası verilmek üzere eğitim düzenlenmektedir. 2.Bilgisayar kurs programında daha çok ”Bilgisayar Eğitimi“ne yönelik bilgiler verilmektedir. ”Bilgisayar okur-yazarlığı"na yönelik eğitim verilmemektedir. 3.Bilgisayar kurslarına daha çok genç yetişkin, lise mezunu ve değişik meslek gruplarından kişiler katılmaktadır. Kursiyerler, kursa daha çok iş bulmak ve işinde bilgisayarı kullanmak amacıyla katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
90 ABSTRACT THE ASSESSMENT OF COMPUTER EDUCATION IMPLEMENTATIONS IN THE PUBLIC EDUCATION CENTERS The aim of the thesis is to examine current situation of computer teaching courses provided by Public Education centers in Ankara in terms of educational technology programmes, students, methods and techniques, educational atmosphere, staff and implementations factors. in this search model-oriented study, three different inquiry and observation forms have been implemented on 13 Public Education Centers, 13 administrators, 24 computer teachers, 253 students. In order to analyze the search results there has been used some of the statistical technuques like frequency