Motorlu araçlarda mekatronik sistemler
Mechatronics system on engine vehicles
- Tez No: 136155
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET MOTORLU ARAÇLARDA MEKATRONİK SİSTEMLER Literatür ve yapılan önceki çalışmalar incelendiğinde, mekatroniğin farklı tanımlamalarıyla karşılaşılmıştır. Mekatronik, mikro-elektroniğin makine mühendisliğine uygulanması veya mekanik ve elektroniği bilgi teknolojisi ile işlevsel olarak birleştirip özümsenmesini sağlayan bir yaklaşımdır sonucuna varılmıştır. Mekatronik 1970'li yıllarda, servo teknolojisi ile birlikte robotik uygulamalarında görüldü. Otomatik kapılar, kahve-çay makineları ve oto fokus kameralar bunlara örnek olarak verilebilir. 1980'li yıllarda, bilgi teknolojisinin ilerlemesi ile daha iyi bir verim için mikro işlemciler mekanik sistemlerle daha çok bütünleşmeye başladı. Sayısal denetimli tezgahlar ve robotlar, otomobillerde elektronik motor denetimi, fren sistemleri örnekler arasında sayılabilir. 1990'lı yıllarda, iletişim teknolojisi ile birlikte ürün çeşitliliği arttı. Uzaktan kumanda edilebilen robot kollan, mikro duyucu ve eyleyiciler teknolojik gündemde yerini aldı. Mikro elektro-mekanik sistemler tasarlanarak kullanılmaya başlandı. Son yıllarda otomotiv sektörünün hemen her dalında Mekatronik hakim unsur olmuştur. Bu konudaki aşamaları şu şekilde sınıflandırmak mümkündür. Otomotiv modelleme ve tasarımında, otomotiv parçalarının kalıplarının üretiminde, otomotiv üretimi sırasında, otomotiv konfor ve güvenlik sistemlerinde ve satış sonrası hizmetlerde Mekatronik' den yararlanılmaktadır. Çalışmada mekatronik düşüncesi otomotiv teknolojisindeki uygulamalarıyla tanıtılarak, geliştirilen iki sistemin yapısı, çalışması ve sonuçlan üzerinde bilgi derlemesi sunulmuştur. Geliştirilen sistemlerden birincisi“Cep telefonlu oto güvenlik sistemi”'dir. Sistem tasarlanmadan önce oto hırsızlığı ve çeşitleri incelenerek, önleyici sistemlergözden geçirilmiştir. Mevcut sistemlerin yetersiz kaldığı noktalar belirlenerek sistemin tasarımına ve imaline geçilmiştir. Sistemin diğer sistemlerden farkı: 1. Araç sahibine, aracının içine yabancı bir kişinin girdiğini cep telefonundan haber vermesi, 2. Araç sahibine aracı çalınırken yada çalındıktan sonra cep telefonuyla müdahale imkanı sağlaması. Sistem imal edilmiş ve amaçlanan tüm işlevler başarıyla çalışmıştır. Sistemin maliyeti 40$ dır. Geliştirilen ikinci sistem, rölanti' de silindir iptal ederek yakıt tasarrufu sağlayan mekatronik sistemdir. Sistemin uygulandığı motor 6 silindirli karbüratörlü Dodge motorudur. Uygulama motorunda iki silindirin iptali tasarlanmıştır. Bunun için ilk aşamada İnci ve 2 nci silindirlerin emme manifolduna yerleştirilen bir kelebekle silindirlere giden yakıt-hava kesilmektedir. Böylece iş zamanlarında silindire yakıt-hava girmediğinden yakıt tasarrufu sağlanacaktır. İkinci aşamada pistonların A.Ö.N. ve Ü.Ö.N. arasındaki hareketinde emmeden dolayı vakum veya sıkıştırma zamanında kompresyon oluşmaması için yanma odalarında iki adet delik delinmiş, buralara küresel vanalar yerleştirilmiştir. Küresel vanaların kontrolünü de elektronik kontrol ünitesi sağlamaktadır. Sistemin imalinden sonra yapılan testlerde %29 luk yakıt tasarrufu sağlanmıştır. Egzoz emisyonlarından HC ve CO 'lerde azalma görülmüştür. Haziran 2003 Volkan YILMAZ VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MECHATRONICS SYSTEM ON ENGINE VEHICLES When the literature and the studies done before are examined, different descriptions of mechatronics are seen. It is suggested that mechatronics is an approach on which micro-electronics is applied on mechanical engineering or it connects and form functionally mechanic and electronics computer technology. Mechatronics was seen, in 1970's, in robotics technology as well s in servo technology. Automatic doors, coffe-tea machinesand auto-focus cameras may be given as samples. In 1980' s with the development of the computer technology, micro-processors began to be united further with the mechanical systems for a beter outcome. -T!N-t's, robots, electronical engine control, break system in the the cars can be mentioned among samples. In 1990's, kinds of products have agmented along with computer technology. Remote-control robot arms, sensors and actuators have taken place in the technology. In the recent years, mechatronics has gained importance in almost all automotive sectors. It is possible to classify the stages on this subject as follows: mechatronics is used in automotive modlling and projecting, in producing automotive parts models, during automobile production, in automotive bcomfort and security systems and in services after selling. In the study, mechatronics applications in the automotive technology were introduced and the knowlodge on developed two system's structure, working and results, is given. One of the devoloped systems is“Auto security system with the help of cellular phone”. Auto theft and kinds are examined and anti-theft systems are reviewed. The system is modeled and produced indicating the unsufficient points of the present system. The difference of this system from other systems is: vn1.It lets the car owner know that there is a thief in the car. 2. It lets the car owner prevent the theft during or after the incident. The system costs $ 40.00. Another devoloped system is a mechatronics system saving ftiel by canceling cylinder“at an idle”. The engine on whitch the system is applied is a Dodge engine with 6 cylinders and carburator. It was planned to cancel two cylinders on the application engine. To do this, in the first stape, the air-ûıel going to the cylinder, which is placed in the 1st and 2nd cylinder's absorption manifold, is cut with the throttle. So, the ftxel is saved because the fuel-air doesn't g oto the cylinder during work time. In the second stage, two holes are made, not to have a compression in the vacuum and comprssion time at the motion between down centerdead and up center dead of pistons, and valves are placed in here. The valve is also controlled by electronical control unit. In the tests after the production o£the system, %29 offtiel saving is provided. 0? exhaust emissions, HC and CO were observed diminishing June 2003 Volkan YILMAZ Vffl