Kapalı mekânlarda kullanılan otomatik yönlendirilebilir araçların kablosuz enerji aktarımının iyileştirilmesi
Improvement of wireless energy transfer of indoor automatic guided vehicles
  1. Tez No: 743138
  2. Yazar: ENGİN BAYGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endüstri 4.0 gelişmeleri ile beraber fabrika ortamında tüm makine parkurunun birbiri ile haberleşmesi, sistemden verilebilecek bir komut ile tüm iş emirlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu aşamada otomatik depo sistemlerinin planlaması, taşıma işlemi için kullanılan ya da otomatik depolama sisteminden alınan parçaların gerekli üretim alanındaki pozisyona götürülmesi, üretim hattındaki robotlarla bu sistemlerin haberleşmesi hedeflenen projeler kapsamındadır. Fabrika içerisinde taşımada görevli kullanılan araçların bir kısmı forkliftler ya da otomatik yönlendirilebilir araçlar (AGV) olabilmektedir. Enerji olarak akü ya da içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır. Akülerdeki şarj yoğunluğunun yüksek fakat şarj süresinin çok uzun olması, dizel motorlu olan araçlarda ise oluşan zararlı sera gazlarından dolayı elektrikli araçlar tercih edilmektedir. Bu araçlar için en temiz ve uzun şarj gerektirmeyen temassız güç transferi ile hareketi sağlanan elektrikli araçlar tercih edilmektedir. Bu çalışmada temassız güç transferi ile enerji aktarımı sağlanan elektrikli araç için gerekli iş güvenliğinin sağlanması ve iş kazalarının önlenmesi adına araç önündeki hareketli cisimlerin algılanması için sensör seçimi ve bu sensörün montajı yapılarak sistemin harekete geçirilmesi planlanmıştır. Yapılan deneyler ile otomasyon ve mekanik yönden karşılaşılan durumlar gözlemlenmiş sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to development on the Industry 4.0, all of the machine equipments which are in factory plant is planned communicate together for achievement of all of the work orders. At this stage, target projects for communication with machinery together which are planning of automatic storage systems, project for electrical vehicles which are transporting materials from automatic storage systems to machinery position or transferring material from one position to another and robots which are in machinery area. Forklift or automated guided vehicles (AGV) are used for transferring materials from one position to another position in factory plant. Supplied energy for these electrical vehicles could be accumulator or internal combustion engines. Greenhouse gases can be occurred depending on working of internal combustion engines on the other hands accumulators have excellent energy density but their charging time is long, contactless power transfer could be preferred according to these adverse conditions. In this thesis planned of improvement of electrical vehicles which are supplied energy with contactless power transfer, according to choosing compatible sensor and mounting this sensor to electrical vehicles for detect movement materials for avoid industrial accident and provide safety work. After testing all of the results are compared according to autormation system and mechanically.