Pamuk (Gossypium hirsutum L. )'ta doku kültürü sistemlerinin kurulması
Establishment of tissue culture systems of cotton (Gossypium hirsutum L. )
- Tez No: 136171
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET PAMUK {Gossypium hirsııtum L.)f TA DOKU KÜLTÜRÜ SİSTEMLERİNİN KURULMASI Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak tarımı yapılan Nazilli M-503, Nazilli 143 çeşitlerinde organogenez ve somatik embriyogenez yöntemleri, Sel 5 çeşidinde ise sadece organogenez yolu ile bitki rejenerasyonu ilk kez sağlandı. Bu çeşitlerden alınan farklı eksplantlar, çeşitli konsantrasyon ve kombinasyonlarda bitki büyüme hormonları içeren besiyerlerinde kültüre alınarak en uygun eksplant tipi ve besiyerleri belirlendi. Her üç genotipte de nod, kotiledon nodu ve sürgün ucu eksplantlarından organogenez yolu ile direkt gövde rejenerasyonu sağlandı. Ancak hipokotil eksplantlarından bu yöntem ile bitki rejenerasyonu sağlanamadı. En iyi rejenerasyon yanıtı çimlenmeden sonraki 7. günde genç bitkilerden alınan eksplantlardan sağlandı. Organogenez yöntemi ile bitki rejenerasyonu çalışmalarında kullanılan tüm eksplantlardan direkt gövde rejenerasyonu için en iyi değerler Nazilli M-503 ve Sel 5 genotiplerinde MS 10 besiyerlerinde, Nazilli 143 genotipinde ise MS 13 besiyerlerinde %100 olarak elde edildi. Köklerime aşamasında ise en iyi değerler her üç genotipte de sürgün ucu eksplantından gelişen gövdeciklerde WPM1 besiyerinde %100 olarak belirlendi. Genotiplerin hepsinde, köklenen bitkilerin %90'ı sera koşullarında toprağa adapte oldular. Somatik embriyogenez yöntemi ile bitki rejenerasyonu hipokotil, kotiledon nodu ve sürgün uçları eksplantlarından indirekt olarak sağlandı. Nazilli M-503 ve Nazilli 143 genotiplerinde de kullanılan tüm eksplant tiplerinde embriyogenik kallus elde edildi. Nazilli M-503 genotipinde MS 19 besiyerinde her üç eksplant için de %100 oranında embriyogenik kallus elde edildi. Nazilli 143 genotipinde ise MS22 besiyerinde hipokotil ve nod eksplantları kullanılarak %100 oranında embriyogenik kallus elde edilirken, sürgün ucu kullanıldığında bu oran %91.6 olarak tespit edildi. MS24 besiyerinde ise bu genotiplerin hiçbirinde kallus elde edilemedi. Nazilli M-503 ve Nazilli 143 genotiplerinde somatik embriyoların çimlenerek tüm bir bitkiyi verme oram en iyi hipokotil eksplantlarından sırasıyla % 42,9 ve % 29,78 olarak bulundu. rvYukarıdaki verilere ilave olarak bu araştırmada ilk kez pamuk bitkisinde sentetik tohum üretimi gerçekleştirilerek bu tohumlardan hormonsuz MS besiyerinde %35 oranında çimlenme sağlandı. Ayrıca organogenez ve somatik embriyogenez yöntemleri ile gerçekleştirilen bitki rejenerasyonu sonucu elde edilen bitkiler, kallus ve embriyogenik kallus dokularından ayrıştırılan suda çözünebilen proteinler PAGE yöntemi ile analiz edildiler. Çalışmamızda elde edilen veriler değerlendirildiğinde bu araştırmanın pamuk bitkisine nitelik ve nicelik kazandırılmasına yönelik bundan sonra yapılacak biyoteknolojik çalışmalara önemli ölçüde ışık tutacağı söylenebilir. Aralık, 2003 Yıldız AYDIN
Özet (Çeviri)
SUMMARY ESTABLISHMENT OF TISSUE CULTURE SYSTEMS OF COTTON (Gossypium h irs ut um L.) In this study in vitro plant regeneration was obtained by organogenesis and somatic embryogenesis in both Nazilli M-503 and Nazilli 143 genotypes. The regeneration in Sel 5 genotype was obtained only via organogenesis. These genotypes are widely cultured cotton varieties in Turkey. In order to select the most suitable explants and media, different explants were cultured on media contained plant hormons of different combinations and concentrations. Those explants showing the best regeneration on a suitable media were selected for furhter study. The regeneration by organogenesis were not obtained in hypocotyl explants taken from three genotypes used in this study. Nevertheless the regeneration in node, cotiledonary node and shoot apex from the three genotypes were successfuly obtained. The best result was obtained with those explants taken from the plants in seventh days of germination. The shoot regeneration ratio for all of the explants used were found to be 100 % for Nazilli M-503 and Sel 5 in MS10 and for Nazilli 143 genotype in MS 13 media. The best rooting ratio for each genotype was obtained by the usage of shoot apex explants as 100 % in WPM1 media. Soil adaptation of rooted plant for all three genotypes was about 90 %. Indirect regeneration via somatic embriyogenesis was obtained by the usage of hypocotyl, cotiledonary node and shoot apex explants. Embryogenic callus was obtained for all explant types in both Nazilli M-503 and Nazilli 143 genotypes. The ratio of embryogenic callus formation ranged between 91.6 % and 100 % depending on the type of explant used. It was 91.6 % when the explant was shoot apex origin and 100 % when the explant was originated from hypocotyle and cotiledonary node. The embryogenic callus formation did not seem to be significantly effected by the thypes of medium used and the genotypes from which the explants were taken. The ratio of somatic embryogenesis from hypocotyl, cotyledonary node and shoot apex expalnts for Nazilli M-503 genotype was 42.9 %, 27.3 % and 25.1 % respectively. Ratios for the same explants from Nazilli 143 genotype were found to be 29.78 %, 24,46 % and 22,17 %, respectively. VIIn addition to the data indicated above for the first time in this research the synthetic seed production in cotton plant was also carried out. Furthermore the water soluble proteins from callus, embryogenic callus tissue and also from regenerated plants by organogenesis and somatic embryogenesis were analized using PAGE. Atalık, 2003 Yıldız AYDIN VII