M-SET kategoride Poincare çatışkısının bir çözümü
The Solution of Poincare paradox in M-SET category
- Tez No: 136245
- Danışmanlar: DR. SABRİ TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz M - (L,*,g) integral komutatif cl-monoid olsun. M-SET kategori monoidal kapalı kategoridir. Her ekstremal monik için bir karakteristik morfizm var ancak karakteristik morfizmin tek olması gerekmez. M GL-monoid ise M-SET sonlu tam kategoridir. M güçlü integral komutatif cl-monoid ise (X,E) M-SET objesi üzerinde verilen denklik bağıntısına karşılık gelen bölüm kümesi izomorfî hariç tektir. E (X,E) objesi üzerinde denklik bağıntısıdır. EE={(x,y)?XxX:0
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Let M = (L,*,£) be an integral commutative cl-monoid. M-SET is a monoidai closed category. For each extremal monic there is a characteristic morphism but the characterictic morphism doesn't have to be unique. If M is a GL-monoid, M-SET is finitely complete. If M is a strongly integral commutative cl-monoid, (X,E)/R the quotient of (X,E) with respect to the equivalence relation R is unique up to an isomorphism. E is a equivalence relation on (X,E). EE = {(x,y)?XxX:0