Deneysel kronik florozis oluşturulmuş tuj ırkı koyunlarda serum paratiroid hormon (PTH) kalsitonin (CT) tayini
  1. Tez No: 136263
  2. Yazar: BUKET BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kronik florozisin serum PTH ve CT düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 20 adet Tuj Irkı koyun kullanıldı. Koyunların 10 tanesi deney, diğer 10' u kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Florozis, 10 ay süreyle her gün 4 ppm olacak şekilde içme sularına NaF ilavesi yapılarak oral yoldan alınımın sağlanmasıyla oluşturuldu. Florozis oluşumundan önce ve bu süre sonunda deney ve kontrol grubu koyunlardan serum örnekleri alınarak PTH ve CT düzeylerine bakıldı. Çalışmada kontrol grubunda CT düzeyi 0.01 12 ± 0.0006, PTH düzeyi 6.77 ± 0.85 pg/mL olarak bulunurken, deneme grubunda sırasıyla 0.027± 0.003 ve 2.49 ± 0.36 pg/mL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work, the aim was to investigate the effect of chronic fluorosis on serum PTH and CT level. In this study 20 Tuj type sheep were used. They were separated in two groups, which were experimental and control. 10 of them were in experimental group and 10 of the were in control group. In 10 month period, 4 ppm NaF was added to drinking water of sheep every day in order to obtain fluorosis. Before obtaining fluorosis and at the end of this time, serum samples were taken to determine at the level of PTH and CT from experimental and control group sheep. In the present study in the control group CT and PTH levels were found as 0.01 12 ± 0.0006, 6.77 ± 0.85 pg/mL; in the experimental group levels were found as 0.027 ± 0.003, 2.49 ± 0.36 pg/mL, respectively. When the experimental and control group sheep compared to each other, it has been observed that PTH levels were low (p < 0.01) and CT levels were high (p < 0.01). These results showed that fluor caused a decrease the serum PTH level and increase the serum CT level.