Hava kirliliğinde florlu gazların helezon yöntemle bertarafında yeni yaklaşımlar
New approaches to the elimination of the pollutive of fluoric gases by helicoid method
  1. Tez No: 136297
  2. Yazar: FİGEN ASUMAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRALİ ALOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Hava Kirliliği, Florlu Gazlar, H2SİF6, Helezon Sistemi Çevre kirliliği, günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Özellikle son yıllarda sanayileşmenin yoğun olduğu alanlarda ortaya çıkan hava kirliliğinin insan sağlığının tehdit etmesi ve çevresel dengeyi yok etmesi, ulusal ve uluslar arası düzeyde çeşitli önlemlerin alınmasını gerektirmiştir. Bu çalışmada ilk olarak hava kirliliğine neden olan kirleticilerin özellikleri, tanımlan ve sınıflandırılması verilmiştir. Daha sonra değişik prensiplere göre çalışan hana kirliliği kontrol sistemleri ile ilgili teorik bilgiler verilerek avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Hava kalitesini korumaya yönelik çalışmamızda da verdiğimiz florlu gazların değerlendirilmesi helezon sistemi ile yapılmıştır. Böylece florlu gazlar değerlendirilmiş, atıksız bir teknoloji elde edilmiştir. vın
Özet (Çeviri)
NEW APPROACHES TO THE ELIMINATION OF THE POLLUTIVE OF FLOURIC GASES BY HELICOH) METHOD SUMMARY Key Words - Air Pollution, Fluor, H2SİF6, helicoid system In this work, firstly, special futures, definitions and classification of pollutant that causes pollution has given. Next, theoretical knowledge about pollution. Pollution control systems working with different principles has given and worked on advantages and disadvantages, pollution is one of the most important problem of our day. Especially, in last years, air pollution in dense lndustrialareas threated thr human health and destroyed the environmental balance. It caused to procaute in national and international level. For chimney gases with fluor, studies are done to evaluate. The preference of helicoid system can be projected, because it is continuous and economical. IX