Eskişehirdeki hava kirliliğinde candida türlerinin biyoindikatör olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
An Investigation of candid species as bioindicatör of air pollution in Eskişehir
  1. Tez No: 45134
  2. Yazar: SEVİL PLATİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
üi ÖZET Bu çalışmada Eskişehir Merkez ilçesindeki hava kirliliğinin belirlenmesinde maya türlerinden Candidaların biyoindikatör olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bunun için Eskişehir Merkez ilçesinde 28 istasyon belirlenmiştir. Bakteri, küf ve mayalar havadan sedimentasyon yöntemi ile toplanmıştır. Chloramphenicol'lü Sabouraud Dextrose Agar ve Chloramphenicol ve Cycloheximid'li Sabouraud Dextrose Agar'da sayım yapılmıştır. Candida türleri karbonhidrat fermentasyonu, germ tüpü oluşumu, klamidospor oluşumu ve üreaz aktivitelerine göre belirlenmiştir. Kükürtdioksit ve partikül miktarı arttığında buna bağlı olarak toplam mikroorganizma sayısı artarken Candida türlerinin azaldığı saptanmıştır. Ayrıca mayaların havanın mikrobiyal kirliliğinde mevsimsel değişimi incelenmiş, yaz aylarında sayı yüksek olurken, ilkbahar, sonbahar ve kış aylarına doğru bir azalma görülmüştür. Atmosferik kirleticilerin Candida türleri üzerine etkileri invitro çalışmalarla belirlendikten sonra, hava kirliliğinde Candidaların hızlı sonuç vermeleri nedeniyle biyoindikatör olarak kullanılabilirlikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this study, in order to investigate air pollution in Eskişehir, Candida spp. have been tested as a possible biological indicator microorganisms. Twenthyeight regions of Eskişehir were choosen. Bacteria, fungi and yeasts were collected from air by sedimentation. Sabouraud Dextrose Agar with Chloramphenicol and Chloramphenicol plus Cycloheximid was used to count microorganisms. Carbonhydrate fermantation, germ tube test, clamidospore formation and urease activity tests have been used for identification of Candida spp. It was reported that total number of microorganisms was increased by amount of SO2 and particule emit. In contrast, the number of Candida spp. were decreased. Moreover, during summer period of the year number of yeast numbers started to increase in the rest of the year. After showing the effects of atmosferic pollutions on Candida spp. invitro, due to giving rapid results Candida spp. would be used as possible biological indicators in air pollution.