Yeni tip sübstitüe dallanmış ester içeren vic-dioksim ve bazı komplekslerinin hazırlanması
Preparation of vic-dioxime which carries a new type of ester, part of substitue and some complexes of it
  1. Tez No: 136305
  2. Yazar: DİLEK AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANDAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler; vic-dioksime, diklorglioksim, Ni(II), Co(II), Cu(II), U02(IV) kompleksleri, 2-etil-hekzilestertiyoglikol. Koordinasyon kimyasında en çok çalışılan makromoleküler olan geçiş metal kompleksleri likit kristaller, moleküler metaller,kimyasal sensörler, elektrokatalizler alanlardaki potansiyellerinden dolayı mevcut halde büyük ilgi görmeye devam etmektedir. Bu amaçla hem periferal hem de aksiyel konumlarında farklı sübtitüentler taşıyan mono-, di-, tri-, homo ve heteronükleer kompleksler sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Bizim çalışma ilgimiz değişik fonksiyonel grup veren vic-dioksimlerin sentezidir.Bu amaçla periferal konumda reaktif olmayan dallanmış ester sübstitüenti taşıyan yeni bir vic-dioksim sentezini çalışmamızda rapor ettik. Mononükleer komplekslerde metal-ligand oranı 1:2 fakat dinükleer uranyum kompleksinde 2:2 dir.Uranyum kompleksinin diğer vic-dioksim ligandlanyla karşılaşıldığı gibi N,0 koordinasyonuyla oluştuğunu rapor ediyoruz. Metal komplekslerinin yapılarının aydınlatılması IR,H-NMR, UV- vis ve elemental analiz metotlarıyla yapılmıştır. Bu nedenle sentetik çalışmayı tiyoglikolikasit-2-etil hekzilester ile başlatıp 1,2-bis [4-etilhekzilkarbonilmetil] hekzandiolat]-5-yl} glioksim [H2L] veya 1,2 bis [4- etilhekzil karbonil metilester]ll,12-hidroksiimino)-9,12 ditiyo nanocasane}(H2L) ile sonlandırdık. Bu ligandın Nin,Cu",Con, mononükleer ve dinükleer U02n kompleksleri Ni(II),Co(II) ve U02(II) nin nitrat tuzlarından sentezlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
PREPARATION OF VICDIOKSIM WHICH CARRIES A NEW TYPE OF ESTER,PART OF SUBSTITUE ANS SAME COMPLEXES OF IT. SUMMARY Keywords : vic-dioxime, dichlorglioxime, Ni(II), Co(II), Cu(II), U02(IV) complexes, 2-etilhekzilestertihyoglycol.Transition metal oxime complexes, the most extensiveyl studied macrocompounds in coordination chemistry, are currently of great interest owing to their potential technical applications in a variety of new fields such as liguid crystals,molecular metals,chemical sensors, elektro catalysis and in moleculer electronies, as aresult, mono-, di-, tri-homo and heterotrinuclear complexes bearing different substituents either on the priphery or at the axial position of the complexes have been syn thesmed and characterized. In prevrous papers we have met the syntheirs of vic-dioximes and their transition metal complexes containing crown-ethers, monazacrownethers, cyclopentadienyl groups,tetrathia.macrocyles, diazodioxodithia, diazatetraoxa macrocycles. Our primaryarm has been the synthesis of new vic-doximes with varroues functional groups.According this strategy we here in repoit the synthesis a new vicdioxime which hears on the perphey non- reactive branched estar moreties.In preurous papers we have met the syntheirs of vic-dioximes and their transition metal complexes containing crown-ethers, monazacrown ethers, cyclopentadienyl groups, tetrathia macrocyles, diazodioxodithia, diazatetraoxa macrocycles. Our primaryarm has been teh synthesis of new vic-dioksimes with varroues functional groups. According this strategy we here in report the synthesis a new vicdioksime which hears on the perphery non-reactive branched ester moreties. For this reason, the synthetic work started of the known compound with tryoglikolik asit 2-etilhekzilester (2-merkaptoasetik asit-2-etilhekzilester) and Unitized with 1,2- bis [4-etil hekzilester) karbonili) metil] hekzandiolate)] 5-yl } glioksim [H2L] [(1,2- bis[(4-etil hekzilkarbonil metil ester)] 11,12 (hidroksiimino), 9,12-dithianona cosane] (H2L).Ni11, Cu11, Co" mononuclear and binuclear U02(IV) complexes of this novel oxime ligand have been synthesized from LH2 with the salts of nitrates of Ni(II), Cu(II), Co(II) and U02(IV). The metal ligand ratio for the mononuclear complexes is 1:2 but in the care of dinuclear U02(IV) 2;2, The uranyl complexes can be postulatedar and N,0 - coodinated M- hydroxycomplexes of 2:2 metal/ligand ratio as encountered in the same other dioxime ligands. The eluadation metal complexes have been carried out by using suitable spectral techniques, such as IR, 'H-NMR, uv/vis and elemental analysis.