Yeni tip alkil tiya sübstitüe vic-dioksim sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterisation of alkil thia substitued vic-dioxime
  1. Tez No: 212014
  2. Yazar: SAVAŞ ASMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçiş metalleri ile oluşturdukları komplekslerin ilginç yapıları ve özellikleri nedeniyle, oksimler (özellikle vic-dioksimler) son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Oksimler genel olarak tıpta, tarım alanında, tekstil ve deterjan sanayinde kullanılmaktadır. vic-Dioksimlerden elde edilen oksim komplekslerinin chelate oluşturma, oksijen tutma, sıvı kristal özelliği gösterme gibi özellikleri sebebi ile kullanım alanları artmaktadır. Bu çalışmada, dallanmış alkil tiya grupları ile sübstitüe edilmiş N,N'-bis(7, 11-dioksa hekzil-13-sülfonil) glioksim (12) ve N,N'-bis (7, 11-dioksa desil-13- sülfonil) glioksim (13) bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen 12 ve 13 numaralı oksim bileşiklerinden de bis[N,N'-bis(7, 11-dioksa hekzil-13-sülfonil) glioksimato]nikel(II) (14) ve bis[N,N'-bis(7, 11-dioksa desil-13-sülfonil) glioksimato]nikel(II) (15) oksim kompleksleri sentezlendi. Yeni olarak sentezlenen bütün bu bileşiklerin yapıları, FTIR spektrofotometresi, Kütle spektrometresi, 1H ve 13C NMR ölçümlerinden elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Due to formation of interesting structures with transition metal ions, the oximes ( especialy vic- dioximes ) have gained importance in the recent years. Generally, the oximes are used in medical, agriculture field, textile and detergent industries. The application fields of vic-dioximes gate increasing due to their ability to form chelates, oxygen holding, and performing liquid crystal properties. In this study, N,N?-bis(7, 11-dioxa hexil-13-sulphanly) glyoxime (12) and N,N?-bis (7, 11-dioxa desil-13-sulphanyl) glyoxime (13) compounds substituted with branched alkyl thia groups were synthesised and then Bis[N,N?-bis(7, 11-dioxa hexil-13- sulphanly) glyoximato] nickel(II) (14) and bis[N,N?-bis(7, 11-dioxa desil- 13- sulphanly) glyoximato] nickel (II) (15) were obtained form compounds 12 and 13 The characterization of the novel compounds was carried out by using FT-IR spectrophotometry, Mass, 1H and 13C NMR spectroscopy techniques..