İnternet tabanlı veri toplama
Internet based data acquisition
  1. Tez No: 136324
  2. Yazar: GÖKHAN FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZULLAH TEMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Internet Tabanlı Veri Toplama, Internet Tabanlı Kontrol. Bu çalışmada internet üzerinden kontrol ve gerçek zamanlı izleme için gerekli alt yapı sağlanmıştır. Bir sunucu ve çok sayıda istemciden oluşan sistemde istemciler tararından toplanan verilerin internet üzerinden sunucuya gönderilmesi sağlanmıştır. Çalışma iki program halinde gerçekleştirilmiştir. İlk programda paralel porta bağlanan kart kullanılmaktadır. Karta dış dünyadan toplanan sinyalleri temsil etmek üzere butonlar, dış dünyaya gönderilen kontrol sinyallerini temsil etmek üzere de ledler yerleştirilmiştir. Bu program ile toplanan sinyaller sunucuya ve kontrol sinyalleri de istemciye internet üzerinden gönderilmektedir. İkinci programda; 0 °C - 100 °C arasında 10 mV/°C lineer tepki veren LM 35 Sıcaklık Sensörü kullanılarak ortam sıcaklığı verileri toplanmakta ve internet üzerinden gerçek zamanlı izleme gerçekleştirilmektedir. Neticede; oluşturulan her iki yapıda internet tabanlı veri toplama sistemi için kullanılabilecek alternatiflerdir. XI
Özet (Çeviri)
INTERNET BASED DATA ACQUISITION SUMMARY Key words : Internet Based Data Acquisition, Internet Based Control. In this work, necessary substructure was provided for control and real-time tracking on the internet It is realized sending acquired data by the clients to server through the internet in the system. System is achieved a server and many clients. This work is realized as two program. First program used card connected to parallel port. Buttons are put on the card to represent for acquired signals from environment and leds are put on the card to represent for sending out control signals to environment. This program sent acquired signals to server and control signals to client over the internet. Environment temperature data is acquired by LM 35 Temperature Sensor that gives 10 mV/°C linear response between 0°C - 100°C and it is realized real-time tracking through the internet in the second program. Both of achieved structure is alternative that may use as internet based data acquisition system in the end. XII