Dengesiz güç rölesi tasarımı
An Unbalanced power relay design
  1. Tez No: 136332
  2. Yazar: MUHAMMED BIYIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Dengesiz güç, Dijital röle, Mikrokontrolör Üç fazlı sistemlerde ani güçteki frekansın iki katı frekansta salınan sinüzoidal bileşenin dengesizlikten oluştuğunu açıklayan bağıntıyı kullanarak üç fazlı üç telli sistemlerde dengesiz gücü hızlı biçimde hesaplayacak bir dijital röle tasarlanmaktadır. Bu röle mikrobilgisayar tabanlı olup sadece ölçme yapmayacak; aynı zamanda izleme, okunan verileri saklama ve sonuca göre koruma amaçlı çeşitli işlemler yapabilme gibi farklı özelliklere de sahip olabilecektir. Tasarlanacak bu röle ile dengesizlikten kaynaklanan arızalara karşı koruma sağlanabilecektir. Çıkarılan bağıntının hızlı hesaplama avantajı daha doğru ve hassas ölçümler yapılmasına ve daha çabuk bir şekilde koruma gerçekleştirmesine imkan sağlayacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
AN UNBALANCED POWER RELAY DESIGN SUMMARY Keywords : Unbalanced power, Digital relay, Microcomputer The three phase instantaneous power oscillates at twice the power system frequency results from unbalaced. This theory calculates unbalanced power in three phase three ware power system so fast. And a digital relay is planed to use this theory. This relay is based microcomputer. This based microcomputer relay just won't measured, at same time it have different options like following, saving datas that read and doing as the result various functions for protection, too. With this planed relay will get protection against to defects which result from unbalanced. The fast calculate advantage of obtained theory will allow to do measurements more correct and sensitive and a protection so fast.