Bilgisayarlara uzaktan erişim ve yönetim
Remote access and administration computers
  1. Tez No: 136331
  2. Yazar: ERKAN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Uzaktan Erişim, RAS, Ağ, Protokol, Sunucu, İnternet Uzaktan erişim sunucuları (RAS) bir bilgisayar ağı ve telefon hattının birleşmesiyle oluşan bir modem gibi çalışırlar. Sistemin kuruluşlar için uygulanmasında, büroda kullanılan bilgisayar sunucu görevini üstlenmekte ve yetkili kişilere kontrol izni verilmektedir. Bu izin ekran görüntüsünün izlenmesi, farenin kontrolü, klavyenin kontrolü, sunucuda bulunan yetkilerin kısıtlanması, istenilen dosyanın aktarılması, karşılıklı canlı yazışma gibi olanakları içermektedir. Bu çalışmanın amacı, bulunulan ortamdaki, kullanıcının bağlandığı uzak sistemdeki işlemin erişim, gözlem ve kontrolünü sağlamaktır. Sistem temel olarak laboratuar, kütüphane ve çeşitli kuruluşların başka büroları gibi kullanılan yerlerde bu bilgilere ulaşma ve kullanılmasının izlenmesi ile ilgili amaçları içermektedir. Tezin ilk kısmında bilgisayar ağlarının genel yapısı ve işleyişi ile ilgili temel bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde uzaktan erişim protokollerinin yapısı ve çalışma prensibi anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde ise uzaktan eğitim tekniği ve Sakarya Üniversitesinin uyguladığı SAÜİDO (Sakarya Üniversitesi Internet Destekli Öğretim) uzaktan öğretimi incelenmiştir. Son kısımda uzaktan erişim uygulamaları çalışmalarıyla ilgili olarak kablosuz uygulama protokolü olan WAP ve mobil telefonlarıyla (GSM) uzak bilgisayara erişim uygulaması gösterilmiş, Delphi programlama diliyle yapılan uzaktan erişim yazılımı tanıtılmış ve özellikleri incelenmiştir. Ayrıca uzaktan erişim yazılımlarından olan PC Anywhere program ile uzak bilgisayarın paralel port kontrol uygulaması gösterilmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
REMOTE ACCESS AND ADMINISTRATION COMPUTERS SUMMARY Keywords - Remote Access, RAS, Network, Protocol, Server, Internet Remote Access Server (RAS) works as a modem with computer networks and telephone lines. In the applications, for an organization, office computer is server and lets authorized person to control. This permission contains watching screen, controlling mouse and keyboard, restricting authorities at server, file transfer, and chatting other people. This article intends that accessing, watching and controling the process at remote system from a local system. In general, system contains purposes that access and watch data from another department of laboratories, libraries, and different foundations. In the first and second chapters, base informations about structure and processing of computer networks have been given. In the third chapter, the structure and works principle of Remote Access Protocols are mentioned. In the fourth chapter, SAUİDO (Internet Aided Education of Sakarya Universitiy) as remote education technique has been investigated. The last chapter is about Remote Access applications that accessing to remote computer using WAP and GSM systems has been shown, a Remote Access software writing by Delphi programming has been introduced. Moreover an aplication of controlling remote parallel ports with PcAnywhere which is a remote access software has been shown. IX