Orta gerilim akım transformatörleri imalatı
Manufacturing of medium voltage current transformers
  1. Tez No: 136341
  2. Yazar: MEHMET AYTEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler- Akım transformatörleri, sekonder, primer,epoksi,reçine. Enerji santrallerinin yerleşim birimlerinden uzak yerlerde olması, iletilen gücün gün geçtikçe büyümesi nedeniyle gerilim değerleri yükseltilerek kayıplar azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu durum gerilim ve akım ölçü transformatörlerinin imalatını zorlaştırmaktadır. Çünkü; iletilen güç değerlerinin artması ile birlikte yükselen primer gerilimi primer sarım yalıtımı sorununu da beraberinde getirmektedir. Yalıtım malzemeleri geliştirilerek imalat sorunu hafifletilmekle birlikte yine de bu imalat iyi bir mühendislik ve işçiliği zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada reçine (epoksi) dökümlü akım transformatörlerinin yapısı, tasarımı ve yapımı incelenmiş, bunun yanında bu tip akım transformatörlerinde gerilim dağılımı ve kısmi boşalma deneyleri konularına da ağırlık verilmiştir.
Özet (Çeviri)
MEDIUM VOLTAGE CURRENT TRANSFORMERS SUMMARY Key words - Current transformers, secondary, primary,epoksi,resin. Because of increasing the conducting power day by day and the energy power plants being for away from the settlement, the losses are allowed to try to decrease by increasing the voltage valve. This situatron gets difficulty to the manufacturing of voltage and current measurment transformers. Because; the primary winding isolation problem. Although manufacturing problem ease up by devloping the isolation elements, this manufacturing makes obligation to the qualifred engineering and workmanship. İn this study, the specification, concerning and producing of the resin epoksi current transformers has been proposed also voltage dispersion and portal flow out tests have been revealed at the this type of current transformers. XV