Adapazarı-Adnan Menderes Caddesi'nde bulunan betonarme yapıların hasar ve yıkım nedenleri üzerine bir araştırma
Study of reason of damage and demolition of buildings in Adapazarı-Adnan Menderes Main Street
- Tez No: 136361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Depreme dayanıklı yapı tasarımı, Koordineli çalışma fikrinin benimsenmesi. benimsenmesi, Doğal afetler arasında, tarihi süreç içerisinde en büyük zararı depremler vermiştir. Bu verilen zarar göz önüne alınarak, sanki her an deprem olacakmış gibi hazır olunmalıdır. Yapılar dizayn edilirken inşaat sektörü ile ilgili tüm meslek grupları arasında sürekli bir koordinasyon sağlanmalıdır. Genelde deprem sonrası yapılarda oluşan hasarlarda ilk suçlanan kesim inşaat mühendisleri olmaktadır. Bu yanlış düşünceyi sona erdirmek için; yapı ile ilgili tüm meslek grupları aynı ölçüde sorumludur. Örnek verilmesi gerekirse, genelde yapı mimarının, uygulamacısın hataları ve zemin sorunları hep göz ardı edilmektedir. Bunu engellemek için daha yapı yapma fikri oluşurken; yapı sahibi, tasarımcı, uygulayıcı ve yapı denetçisi gibi meslek grupları tam bir uyum içinde çalışmalı ve en ufak bir hatada tümünün aynı ölçüde sorumlu olacağı bilincine varılmalıdır. Bunun sonucunda birbirlerini oto kontrol yöntemi ile takibe almalıdırlar. Bu bilinç ve sorumluluk duygusu içinde; 1 7 Ağustos 1999 depreminin tüm olumsuz etkenler iyi bir şekilde anlaşılıp; bu bilgi çerçevesinde nasıl depreme karşı dayanıklı yapı yapabilirim fikri benimsenmelidir. Depremden kaçışın mümkün olmadığı gibi buna karşın depreme dayanıklı yapı yapılması mümkün olunacağı fikrine varılmalı ve bu fikir çalışma prensip olarak herkes tarafından benimsenmelidir. XV
Özet (Çeviri)
STUDY ABOUT REASON OF DAMAGE AND DEMOLITION OF BUİLDİGS İN ADAPAZARI-ADNAN MENDERES MAİN STREET SUMMARY Key Words - Consept construct against to earthquake, Adoptoon of the idea of group working. The earthquake have been cause the disester among the notural disater. Under this condition, the people must be ready for earthquake and the coordination have been provide among the profesion group and constrution sector. Generaly after the earthquake, civil engineer is blamed. But this idea is wrong. Because, every time the mistakes of architectures a implementatior and the problem of ground is not thaught. For prevent tise negative efffects, before forming of construction, landowror, architecture and construe must be work under the comformity fully. At the and every must be control to the eachother. Briegly; how is construct the resist building agairst to the 17 August earthquake which must be understard and lerant. Shorty, escape from the earthquake is not posible. So, the very strong structure must be construct against the earthquake dusaster and people must be use to and the togetter with earthquake. xvi