Kablosuz ağlar ve bluetooth teknolojisi
Wireless network and bluetooth technology
- Tez No: 136376
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tezde kablosuz iletişim teknolojisinin genel yapısının sağladığı iletişim ve hizmet faydalarından ve ne tür alanlarda uygulandığından söz edilmiştir. Bu iletişim teknolojisin de veri iletim temelleri, kodların içeriği ve sınırlı çerçeve taşıyıcılarına detaylı bir şekilde değinilmiştir. Bu çalışmada veri aktarım oranlan, yayın frekansları ile WLAN standartları ve kablosuz ağ teknolojisinde ne tür gelişmeler olduğunu ve (IEEE802.il) standartları ile Hiper LAN standartlarına da değinilmiştir. Bu çalışmada CDMA (Code devision multiple Access ) protokolundan bahsedilip yararlarına değinilmiştir. Aynı zamanda, CSMA, TDMA pro toko İlan da incelenmiştir. OSİ model seviyesi incelemeleri yapıldıktan sonra WLAN sistemi içinde Bluetooth teknolojisi de incelemeye alınmıştır. Bu teknolojide ne tür topolojiler kullanıldığı tespit edilmiştir. Son bölümde ise standartlaaşma süresi ve örgütlerden bahsedilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
WIRELESS NETWORK AND BLUETOOTH TECHNOLOGY SUMMARY In this thesis, the general structure of wireless communication technology, it's advantages and utilization are explained. The basic of data transmission, code content and the limited frame transmission are explained.In this thesis, the proportion of the data transmission, broadcast frequency, WLAN standarts and developments in the wireless network technology, the (IEEE 802.1 1) and Hiperlan standarts are explained. In this thesis, the code devision multiple Access protocols and it's advantages are examined. Moreover, CSMA,TDMA protocols are examined. After the examinations are made, the bluetooth technologies are examined and all details about this technologies are explantion in the WLAN system. The last section, all communicatiion standards are examined.