Priority based cooperative spectrum sharing in cognitive radio networks
Bilişsel radyo ağlarda öncelik tabanlı, kooperatif spektrum paylaşımı
  1. Tez No: 324030
  2. Yazar: GÜLNUR SELDA UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kablosuz haberleşme, sık olarak kullanılan pek çok uygulamada tercih edilen, yaygın bir teknolojidir. Haberleşme ağlarında, kablosuz sinyaller, pek çok ölçekte kulanılmaktadır. Bluetooth, kızılötesi sinyaller gibi kişisel alan ağlarından, hücresel ağlar, televizyon yayınları, yerel alan WiFi ağları, duyarga ağları ve WiMax gibi uzun menzilli haberleşme sağlanan geniş alan ağlarına kadar birçok uygulamada, kablosuz haberleşme kullanılmaktadır. Bu nedenle, kablosuz haberleşme kullanan uygulamalar, yüksek, orta ve düşük frekanslarda, tüm spektrum haritasını tarayacak şekilde yer alırlar. Fakat, bu değişik uygulamaların ihtiyaçları değişik tiplerde olduğundan, spectrum kullanımları süreklilik göstermemektedir. Bu nedenle, statik spektrum bant ataması efektif olmaktan çıkmaktadır.Gelecek vadeden bir teknoloji olan bilişsel radyo ağlar, spekrum bantlarının efektif olarak kullanılmadığının ve bant verimliliğinin %15 - %85 arasında değişim gösterdiğinin gözlemlenmesinden doğmuştur. Temel olarak, bilişsel ağ teknolojisi, belirli spektrum alanlarının kullanım hakkı için ücret ödemiş olan birincil kullanıcıların kullanmadıkları spektrum alanlarını, kendi kullanıcılarınan sunmayı amaçlamaktadır. Bu amacı genişbantlı haberleşme kapsamında gerçekleştirebilmek için, gelişmiş spektrum analizi, spektrum kararı, spektrum kullanımı koordinasyonu ve birincil kullanıcılardan herhangi birine zarar gelmesini önlemek amacı ile spektrumu terk etme mekanizmaları gerekmektedir. Bu mekanizmalar, bilişsel radyo ağlarının temel fonksiyonlarını oluşturmaktadır.Bu tez çalışmasında, bilişsel radyo ağlarda, spektrum paylaşım fonksiyonu üzerinde çalışılması amaçlanmıştır. Spektrum olanaklarını, herhangi bir lisans veya ödeme yapmadıkları için kendi aralarında eşit haklara sahip olduğu düşünülen ikincil kullanıcılar arasında dağıtan spektrum paylaşım mekanizmaları incelenmiştir. Bahsedilen paylaşımın yapısı, ikincil ağın performansını doğrudan etkilemektedir. Bu optimizasyon problemi için önerilen değişik çözüm yaklaşımları değerlendirilmiştir. Bunun ardından, özgün bir spektrum paylaşım mekanizması önerilmiş ve test edilmiştir.Bu tez çalışmasında önerilen yöntem, ikincil kullanıcılar arasında spektrum olanaklarının paylaşımını sağlayan bir method olduğu için spektrum paylaşımı ile ilgilidir. İkincil kullanıcıların bireysel spektrum kararları, öncelik değerleri ve mesajlaşma mekanizmasına dayanan, dağıtık bir spektrum paylaşım yöntemi önerilmiştir. İkincil kullanıcılar arasındaki mesajlaşma ortak kontrol kanalı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Önerilen sistemdeki ağ modelinde, bilişsel radyo ağ kullanıcıları, dağıtık bir prensip ile çalışmaktadırlar. Mesajlaşma mekanizması kullanıcılar arasındaki iş birliğini, öncelik değerlerinin çevrel olarak ilerletilmesi ise kullanıcılar arasındaki adaleti sağlamaktadır. Bunun yanında, mesajlaşma topolojisi yardımıyla ortak kontrol kanalındaki mesajlaşma eksiklikleri modellenmektedir.Ağ modeli ve önerilen spektrum paylaşım yöntemi MATLAB Simulink ortamında simule edilmiş ve ilgili performans metrikleri incelenmiştir: Trafik İsteği Karşılanma Oranı, Kanal Kaplama Oranı ve kullanıcılar arası Adalet. Elde edilen sonuçlar, kural tabanlı çalışan, bencil ve rasgele spektrum paylaşım stratejileri ile karşılaştırılmıştır. Performans metrikleri çeşitli ortamlarda incelenmiş ve önerilen sistemin performansının pek çok ortamda, koparılan mesajlaşma bağlantılarının belirli seviyenin üstüne çıkmadığı durumlarda, diğer yöntemlerden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless communication is a widespread technology preferred by many of the commonly used applications. Wireless signals are used at many scales of communication networks. From personal area networks like Bluetooth and infrared signals, to cellular networks, television broadcasts, local area Wi-Fi networks, sensor networks and to long-range communications in wide area networks like WiMax, applications use wireless communication. Therefore, wireless applications take place at both high, moderate and low frequencies sweeping the whole spectrum map. However, the spectrum demands of these varieties of wireless applications follow different patterns on spectrum bands; their spectrum usages are not continuous. Therefore, static spectrum band assignments are becoming infeasible.Cognitive radio technology is a promising technology inspired from the observation that the spectrum bands are not used efficiently and the band utilization ranges from 15% to 85%. Basically, cognitive radio technology aims to enable its users to employ the available spectrum portions, which are not used, by any of the primary users who have licenses to use these specific bands. In order to achieve this goal in a broadband communication manner, advanced mechanisms for spectrum analysis, spectrum decision, spectrum usage coordination and spectrum mobility for preventing any harm on licensed users are required. These form the basic functionalities of a cognitive radio system.In this thesis, it is aimed to work on spectrum sharing functionality in cognitive radio networks. The spectrum sharing mechanisms are explored which distribute spectrum opportunities among secondary users who can be treated as having equal rights because all do not have any license or payment right on the spectrum. This distribution?s form directly affects the overall secondary network performance. Many different problem solution aspects for this optimization problem are considered. Then, a novel spectrum sharing mechanism is proposed and tested.Proposed scheme in the thesis is related to the spectrum sharing process, providing a method for distributing available spectrum opportunities among secondary users. A distributed spectrum sharing mechanism is proposed that is based on individual spectrum decisions, priority and messaging mechanism between cognitive radio users. Messaging among secondary users is achieved via common control channel. Cognitive radio users in the system model of the proposed study work in a distributed manner. Messaging framework achieves cooperation and priority chaining ensures fairness among these users. In addition, a messaging topology is modeled that represents the deficiencies in the common control channel.The network model and proposed spectrum sharing system is simulated via MATLAB Simulink environment and the following performance metrics are extracted: Traffic Request Satisfaction Rate, Channel Occupancy Rate and Fairness among cognitive radio users. The obtained results are compared with other techniques employing rule based channel selection strategies as selfish and random channel selection. Performance results are studied in variety of environments and it is observed that the proposed system performance outperforms other schemes at many cases especially when the number of broken messaging links is remained at a certain level.