Difenhidramin.HCl, loperamid.HCl ve lidokoin.HCl EDA komplekslerinin incelenmesi
EDA complexes of diphenhydramine.HCl, loperamide.HCl, lidocoine.HCl
- Tez No: 136382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler Elektron donor akseptör kompleksleri DifenhidraminHCl, LoperamidHCl, LidokoinHCl, TCNE, İyot ve Pikrik Asit. Bu çalışmanın amacı DifemıidraminHCl, LoperamidHCl, LidokoinHCl donorlannm TCNE, İyot, Pikrik Asit ile elektron donor akseptör komplekslerini incelemektir. Elektron akseptörler olan TCNE, İyot, Pikrik Asit ile elektron donorlar olan DifenmdraminHCl, LoperamidHCl, LidokoinHCl nin elektron donor akseptör kompleksleri spektrofotometrik yöntem ile incelendi. Komplekslerin stokiometrileri Jop yöntemi, komplekslerin denge sabitleri Benesi-Hilldebrand denklemi ve komplekslerin termodinamik sabitleri Van't Hoff denklemi ile hesaplandı. DifenMdraminHCL-TCNE kompleksi 351 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 7,54 Itmol“1. AH-268 calmol”1, AS:-2,45 calmor1 ve AG°:-1180 calmol“1 dir. LoperamidHCL-TCNE kompleksi 370 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 16,27 ttmol”1. AH-255 calmol“1, AS:-2,02 calmol J ve AG°:-1629 calmol”1 dir. LidokoinHCL-TCNE kompleksi 340 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 126,37 Itmol“1. AH:-1065 calmol1, AS:-5,89 calmol1 ve AG°:-2827 calmol”1 dir. DifenMdraminHCL-Iyot kompleksi 364 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 82,25 Itmol“1. AH.-5737 calmol”1, AS:-23,11 calmol“1 ve AG°:-2579 calmol”1 dir. LoperamidHCL-Iyot kompleksi 363 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 455,63 Itmol“1. AH-290 calmol1, AS:-4,33 calmol”1 ve AG°:-3576 calmol1 dir. LidokoinHCL-İyot kompleksi 363 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 73,70 Itmol“1. AH.-14611 calmol”1, AS:-58,22 calmol“1 ve AG°:-2512 calmol”1 dir. DifenMdraminHCL-Pikrik Asit kompleksi 410 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 91,93 Itmol“1. AH-555 calmol”1, AS:-0,57 calmol“1 ve AG°:-2641 calmol”1 dir. LoperamidHCL-Pikrik Asit kompleksi 420 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 15,52 Itmol“1. AH-1065 calmol”1, AS:-3,14 calmol“1 ve AG°:-1602 calmol”1 dir. LidokoinHCL-Pikrik Asit kompleksi 413 nm de maksimum absorpsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 69,14 Itmol“1. AHr-184 calmol1, AS:-0,97 calmol”1 ve AG°:-2474 calmol"1 dir. xıı
Özet (Çeviri)
EDA COMPLEXES OF DIPHENHYDRAMINEHC1, LOPERAMIDEHCI, LIDOCOINEHC1 SUMMARY Keywords : Elektron donor acceptor complexes DiphenhydramineHCl, LoperamideHCl, LidocaineHCl, TCNE, İyot, Picric Acide. The purpose of this study is to examine how to effect the EDA complexes of DiphenhydramineHCl, LoperamideHCl, LidocaineHCl. EDA complexes of Diphenhydramine HC1, LoperamideHCl, LidocaineHCl as electron donors with TCNE, iyot, Picric Acide as a electron acceptor have been examined by spectrophotometric method. Stoichiometrics of the complexes were calculated by Jop's method. Equilibrium contstants of the complexes were calculated by Benesi-Hilldebrand equation. Thermodynamic contstants of the complexes were calculated by Van't Hoff equation. EDA complexes of DiphenhydramineHCL-TCNE gave a maximum absorption at 351 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 7,54 ltmole“1. AH:-268 calmole'1, AS:-2,45 calmole”1 and AG°:-1180 calmole“1. EDA complexes of LoperamideHCL-TCNE gave a maximum absorption at 370 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 16,3 ltmole”1. AH:-255 calmole“1, AS:-2,02 calmole”1 and AG°:-1629 calmole“1. EDA complexes of LidocaineHCL- TCNE gave a maximum absorption at 340 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 126,37 ltmole”1. AH:-1065 calmole“1, AS:-5,89 calmole l and AG°:-2827 calmole”1. EDA complexes of DiphenhydramineHCL-Iyod gave a maximum absorption at 364 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 82,2 ltmole“1. AH:-5737 calmole”1, AS:-23,11 calmole“1 and AG°:-2576 calmole”1. EDA complexes of LoperamideHCL-Iyod gave a maximum absorption at 363 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 455,6 ltmole“1. AH:-290 calmole”1, AS:-4,33 calmole“1 and AG°:-3576 calmole”1. EDA complexes of LidocaineHCL-Iyod gave a maximum absorption at 363 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 73,7 ltmole“1. AH.-14611 calmole”1, AS:- 58,22 calmole“1 and AG°:-2512 calmole”1. EDA complexes of DiphenhydramineHCL-Picric Acide gave a maximum absorption at 410 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 91,93 ltmole \ AH:-555 calmole“1, AS:-0,57 calmole”1 and AG°:-2641 calmole ~\ EDA complexes of LoperamideHCL-Picric Acide gave a maximum absorption at 420 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 15,52 ltmole“1. AH.-1065 calmole”1, AS:-3,14 calmole“1 and AG°:-1602 calmole !. EDA complexes of LidocaineHCL-Picric Acide gave a maximum absorption at 413 nm. Equilibrium contstants of the complexes is 69,14 ltmole”1. AH:-184 calmole“1, AS:-0,97 calmole”1 and AG°:-2474 calmole"1. xiu