Sıçanlarda deneysel peritoneal adezyon modelinde kombine %4'lük izodekstrin ve difenhidraminin etkinliği
The ımpact of combıned 4% ıcodextrın and dıphenhydramıne on experımental created perıtoneal adhesıon model ın rats
  1. Tez No: 299005
  2. Yazar: FATİH MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Postoperatif intraabdominal adezyonlar, kronik karın ağrısı, infertilite ve ileus gibi ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı adezyon gelişiminde etkisi kanıtlanmış %4'lük izodekstrin ve difenhidraminin kombine kullanımındaki etkinlikleri ortaya koymak ve ilaçların olası etki mekanizmaları arasında oksidatif stres ve VEGF gibi doku faktörlerinin rolünü araştırmaktır.Materyal Metod: Çalışmada ağırlığı 250?300 gram arasında değişen 55 adet Wistar-Albino tipi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak 11 sıçan içeren sham, kontrol ve üç adet çalışma gruplarına ayrıldı. Steril şartlarda 5 cm uzunlukta orta hat insizyon ile laparotomi yapıldıÇekum ve peritonda bistüri yardımı ile noktasal tarzda kanamalar oluşturacak şekilde abrazyonlar yapıldı. Bu işlem yapılırken bağırsaklarda sadece serozal yaralanma oluşturuldu.Grup 1 (n=11): Sham Grubu: Laparotomi sonrası çekum ve periton palpe edildi ve karın usulüne uygun kapatıldı.Grup 2 (n=11): Kontrol Grubu: Bu gruptaki sıçanlara deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce adezyonları önlemek için intraperitoneal 6 cc serum fizyolojik verildi.Grup 3 (n=11): Çalışma Grubu: Bu gruptaki sıçanlara deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intraperitoneal 6 cc %4'lük izodekstrin verildi.Grup 4 (n=11) Çalışma Grubu: Bu gruptaki sıçanlara deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intravenöz 10 mg/kg difenhidramin verildi.Grup 5 (n=11): Çalışma Grubu: Bu gruptaki sıçanlara deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intraperitoneal 6 cc %4'lük izodekstrin ve intravenöz 10 mg/kg difenhidramin verildi.14 gün sonra sıçanlara 50 mg/kg ketamin-HCL ve 10 mg/kg xylazine intraperitoneal uygulanarak anestezi sağlandı, 4'er cc kan örneği alındı. Orta hat insizyon ile laparotomi yapılıp adezyon gelişimi yapışıklık şiddet skorlaması (Majuzi sınıflaması) ile değerlendirildi. Daha sonra histopatolojik değerlendirme yapıldı. Mikroskopik adezyon şiddet skoru, inflamasyon, fibroblast aktivite ve kollajen oluşumuna bakıldı. Ayrıca preparatlar vasküler endotelyal growth faktör (VEGF) boyası kullanılarak immünohistopatolojik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative intra-abdominal adhesions, lead to serious problems such as chronic abdominal pain, infertility and ileus. The purpose of this study was investigating the combined effect of 4% icodextrine and diphenhydramine which has proven effects on adhesion development and put forward the role of oxidative stres and tissue factors such as VEGF in possible mechanisms of drug effects.Materials and Methods: In this study 55 Wistar-Albino type female rats ranging in weight between 250?300 grams were used. Rats were randomized to sham, control and three working groups. Laparotomy was made with 5 cm long midline incision under sterile conditions.Caecum and peritoneum was abraded and bleeding points were created with the help of lancet. Only serosal injury was created.Group 1 (n = 11): Sham Group: After laparotomy caecum and peritoneum was palpabled and abdomen was closed.Group 2 (n= 11): Control Group: The experimental model was performed in this group of rats and 6 cc saline was given intraperitoneally to prevent adhesions before closing abdomen.Group 3 (n= 11): Study group: The experimental model was performed in this group of rats and 6 cc 4% icodextrin was given intraperitoneally before closing abdomen.Group 4 (n= 11): Study group: The experimental model was performed in this group of rats and 10 mg/kg diphenhydramine was given iv before closing abdomen.Group 5 (n= 11): Study group: The experimental model was performed in this group of rats and 10 mg/kg diphenhydramine was given intravenous and 6 cc 4% icodextrin was given intraperitoneally before closing abdomen.Fourteen days later, rats were anestesied with intraperitoneally 50 mg/kg ketamine-HCL and 10 mg/kg xylazine and 4 cc blood samples were taken. Midline laparotomy was made and adhesion development was assessed with adhesion violence scoring (Majuzi classification). Then, histopathologic evaluation for microscopic adhesion score, inflammation, fibroblast activity and collagen formation was made. In addition, preparations were stained with VEGF stain for immunohistopathological evaulation.