Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün yeni kooperatif standartları ve ülkemiz kooperatiflerinin uyumu: Trakya bölgesi tarım kooperatifleri örneği
International Labour Organization's new cooperative standards and our cooperatives's adaptation Thrace region's agricultural cooperatives study
- Tez No: 136460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ANABELIMDALI : Tarım Ekonomisi PROGRAMI : Tezli Yüksek Lisans ADI VE SOYADI : Burçin BAŞARAN DANIŞMANI : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR MEZUNİYET TARİHİ : 18.06.2003 TEZİN ADI : Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün Yeni Kooperatif Standartları ve Ülkemiz Kooperatiflerinin Uyumu: Trakya Bölgesi Tarım Kooperatifleri Örneği ÖZET Dünyadaki uygulamalarda farklılıklar görülse de kooperatifler temelde aynı değerler çerçevesinde kurulurlar. Ülkemizdeki kooperatifçilik hareketi bilindiği gibi birçok aksayan yönü ile kendine özgü bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Bu gelişme daha çok sayısal yönden olmasına karşın, kooperatifçiliğin temel değerleri açısından aynı gelişmeyi görememekteyiz. Ülkemizde kooperatifler yıllarca hükümetlerin yanlış uygulamaları, insanların kooperatifçilik konusunda eğitimsizliği, finansman, üst örgütlenme, araştırma, mevzuat ve denetim gibi birçok nedene bağlı olarak ülke kalkınmasında gerçek yerini alamamıştır. Araştırmada Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) dünyadaki gelişmeler ışığında kooperatiflerle ilgili 193 No'lu Kooperatiflerin Teşviki Tavsiye Kararını oluşturması ve ülkemiz kooperatiflerinin buna ne derece uyum sağlayabileceği Trakya Bölgesi tarım kooperatifleri örnek alınarak araştırılmıştır. Trakya Bölgesi tarımsal kooperatifçilik açısından oldukça gelişmiş bir bölgedir. Tüm tarım kooperatiflerinin % 5.9' u Trakya Bölgesi' nde yer almakta ve bu kooperatiflerin de 319 690 ortağı bulunmaktadır. ILO tarafından oluşturulan yeni kooperatif standardına uyum sağlamak açısından ülkemiz kooperatiflerinin durumu; kooperatiflerin evrenselliği, kooperatif kimliğinin korunması, kooperatiflerin geliştirilmesinde devletin rolü, toplumsal örgütlerle ilişkiler, yerel kalkınmaya aktif katılım ve istihdam yaratma ve uluslararası işbirliği gibi ILO' nun oluşturduğu standartlar açısından incelenmiştir. TEZ SAVUNMA JÜRİSİ 1. Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. Prof.Dr. İsmail DUYMAZ Yıldız Teknik Üniv. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 3. Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR Trakya Üniv.Tekirdağ Ziraat Fak.Tarım Ekonomisi Bölümü
Özet (Çeviri)
ANABİLIMDALI : Tarım Ekonomisi PROGRAMI : Tezli Yüksek Lisans ADI VE SOYADI : Burçin BAŞARAN DANIŞMANI : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR MEZUNİYET TARİHİ : 18.06.2003 TEZİN ADI : International Labour Organization's New Cooperative Standards and Our Cooperatives' Adaptation: Thrace Region's Agricultural Cooperatives Study SUMMARY Although different applications are seen in the world, cooperatives are organized for the same purposes and values. As it known, cooperatives are developing in a way involving many problems with its own features. Cooperatives are developing in number, but we cannot see the same development in terms of basic cooperative values. In our country, cooperatives couldn't realise their real tasks due to inconsistent government policies, lack of people's cooperative education, financing problems, insufficient models of organizations and researches. In this research, it was studied International Labour Organization's Recommendation No. 193 Promotion of Cooperatives and our cooperatives' adaptation to that Recommendation by taking the agricultural cooperatives as at sample in Thrace Region. Thrace is a highly developed region in terms of agricultural cooperatives. 5.9 % of all agricultural cooperatives take place in Thrace Region and those cooperatives have 319 690 members. The situation of Turkish cooperatives for adaptation to new cooperative standards formed by ELO was analysed from the point of universality of cooperatives, the protection of cooperatives identification, the role of government in the development of cooperatives, relations with non-governmental organizations, employment creation and active participation in local development and international cooperation. TEZ SAVUNMA JÜRİSİ 1. Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. Prof.Dr. İsmail DUYMAZ Yıldız Teknik Üniv. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 3. Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fak. Tarım Ekonomisi Bölümü