Edirne'de azınlık eğitim yapıları (1839-1920) ve mimari özellikleri
Minority schools in Edirne(1839-1920)
- Tez No: 136491
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ile Tanzimat'tan günümüze Edirne'de açılmış yabancı ve azınlık okulları ele alınmıştır. Tanzimat' m ardından gelen süreçte değişen koşullara paralel olarak Osmanlı Devlet' inde yabancıların ve azınlıkların, kazandıkları sivil haklarla birlikte sosyal yapılanmalarında önemli değişimler olmuş, bu değişimler adeta doğrudan fiziksel çevrelerine yansımıştır. Tanzimat'la belirginleşip 19. Yüzyılın ikinci yarısında batıyla ilişkilerin de ivme kazanmasıyla, eğitim giderek daha çok önem kazanmış, Osmanlı Devleti'nde eğitim ve öğretim kurumlan çağın gereklerini karşılayacak düzeye erişemediğinden, doğan boşluğu yabancı devletlerden destek alan misyoner okulları doldurmuştur. Kazanılan sivil haklarla birlikte azınlıklar da kendi okullarını açmışlardır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru başta yangınlar olmak üzere çeşitli nedenlerle Edirne'nin değişik semtlerinde Bulgar Ermeni, Rum, Musevi Azınlıklar Batılı özellikler taşıyan mimari örnekler vermişler. Çağın yükselen değerleriyle doğru orantılı olarak yapı tipleri içinde Tanzimat' tan sonra eğitim yapılarının önem kazandığı ve toplumsal yapının kentsel biçimlenmeye yansımasında büyük rol oynadığı görülmektedir. Tanzimat' tan günümüze azınlık ve yabancı okulları, bu nedenle bu tezin konusu olarak seçilmiştir. Araştırma sırasında konuyla ilgili yazılı kaynaklar incelenmiş, ilgili kişi ve kuruluşlarla bağlantı kurulmuş, yerinde yapılan incelemelerle gerçekleştirilen mimari çözümlemeler, görsel malzemeyle desteklenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
The aim of this study, the foreign and minority schools in Edirne from the Tanzimat Period since to day are studied. Parallel to the changing state of affairs at the Ottoman Empire following the Tanzimat, the foreigners and minorities went through a social transformation period which reflected itself almost directly to the building environment. The relations with the western countries which was increased and intensified rapidly after the Tanzimat period especially towards the end of the 19. century educating masses of people become more and more important and since the educational policy and the means of the Ottoman Empire were not developed enough to meet the needs of the era, the missioners from the western countries took the opportunity, filling the gap with their organizations and schools. Having been entitled to their civil rights, the minorities also built their own schools accordingly. Towards the end of the 19.Country, with some reasons especially destructive fires, the Armenian, Bulgarian, Greek and Jew minorities from different parts of Edime building western influence buildings. Among of all the building types, the educational building indicated the importance of educational and cultural impacts parallel to the rising notions in the era reflecting the effects of the cultural transformation in the buildings from the Tanzimat to the present was chosen to studied in this thesis. During the researching period the written sources were studied, the related people were interviewed, the institutions were contacted, the data gathered from the in-situ sobservations and the building analysis there was backed up with maps, drawings and visual materials. XVI