Üst yapı rijiditesinin temel hesaplarına etkisi
Effect of superstructure rigidity to the foundation calculations
  1. Tez No: 136493
  2. Yazar: EMİNE GAMZE ABANOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Tez konusu üst yapı rijitliğinin temel hesaplarına etkisidir. Bu konu kapsamında üst yapı rijitliğinin dikkate alındığı ve dikkate alınmadığı durumlar için hesaplar yapılmıştır. Üst yapı rijitliğinin hesaplarda göz önüne alındığı durumlar da kat adedi arttırılarak çeşitlendirilmiştir. Bu hesaplamaların tamamı iki ayrı sonlu eleman programı kullanılarak yapılmıştır ve çıkan sonuçlar kıyaslanmıştır. Bu çalışmada, gerçekte var olan üst yapının temel hesaplarında da yerini alması ile taban basınçlarında ve oturma değerlerinde ne gibi değişikliklerin olduğunu incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan iki sonlu eleman programından biri olan SAP 2000'de yapı üç boyutlu olarak tasarlanmış ve çözülmüştür. SAP 2000'de üst yapı ve temel üç boyutlu olarak tanımlanmıştır. Ancak, bu programda, zemini sadece yatak katsayısı ile tanımlamak mümkün olmaktadır, Yatak katsayısı kullanılarak yay sabitleri hesaplanmakta ve radyenin her bir düğüm noktasında o noktaya ait yay tanımlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus temeldeki düğüm noktası sayısıdır, çünkü temeldeki düğüm noktası sayısı ne kadar fazla olursa, temel de temel zemini ile o kadar uyum içinde çalışır. Kullanılan diğer program Plaxis ise iki boyutludur. Bu programda üst yapıyı oluşturan çerçeve çubuk eleman olarak tanımlanmıştır. Radye temel ise bir metre derinliğinde bir şerit olarak alınmıştır. Bu programın kullanılmasının sebebi ise zeminin geoteknik özelliklerinin programa girilebilmesidir. Radye temel kalınlığı seçilirken çeşitli alternatifler üzerinde durulmuş ve değişik temel kalınlıkları ile yapılan hesaplar sonucunda 500 mm kalınlık seçilmiştir. Temelin rijitliğinin yüksek olmasının istenmemesinin sebebi temelin bükülebilirîik özelliğine sahip olması ve bu sayede üst yapı rijitliği etkisinin daha iyi görülebümesidir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis is the effect of superstructure rigidity to the foundation calculations. Two situations are examined; first, the rigididity of superstructure is excluded, then, it is included. When the superstructure rigidity is included, the number of stories are increased. These calculations are made by using two different finite element programs and the results are compared. The aim of this research is to study the effect of superstructure rigidity on the displacement values of the foundation and the subgrade reaction of the foundation soil. SAP 2000 is one of the finite element programs used in this study. The foundation and superstructure are designed three dimensionally in SAP 2000. However, the foundation soil is defined by subgrade reaction modulus. The number of nodes in the foundation is very important. The acommodation of the foundation and the foundation soil depends on the number of nodes. The foundation and superstructure are designed two dimensionally in Plaxis. The foundation is a beam of one meter depth. The geotechnical properties of foundation soil can be used as input in Plaxis. The height of the foundation beam is taken as 500 mm after several calculations. The rigidity of the foundation should not be high so that the effect of superstructure rigidity can be seen. IV